Druhým finalistou MS v ragby bude Nový Zéland nebo Austrálie

Hodně vyhrocené bude druhé semifinále mistrovství světa ragbistů. Domácí Nový Zéland se v Aucklandu utká s tradičním rivalem Austrálií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rugbyový míč | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Mezi oběma oceánskými zeměmi panuje dlouholetá rivalita, kterou tentokrát podporuje osobnost Quada Coopera. Tento třiadvacetiletý rodilý Novozélanďan se v osmnácti letech rozhodoval, jestli bude hrát za All Blacks nebo Austrálii. Jeho volba padla právě na větší ze dvou států a pro svou rodnou zemi je od té doby nepřítelem číslo jedna.

A svou reputaci u novozélandských fanoušků si asi nechce vylepšit, protože hodně provokuje. Cooper má v poslední době na triku dva incidenty, a to s kapitánem All Blacks Richiem McCawem. Vloni mu v jednom zápase vlepil zezadu pohlavek v okamžiku, kdy Australané slavili položení pětky.

V srpnu pak McCawa během souboje o míč kopnul kolenem do obličeje. A tyto zkraty a provokace jsou v této době hlavním důvodem obrovské rivality mezi Novým Zélandem a Austrálií. I když asi nebude tak horká, jak se zdá a píše, protože trenér Australanů Robie Deans říká, že je sice totální, ale zdravá.

Ale pokud jde o tu sportovní stránku - favoritem duelu je Nový Zéland. Celkem spolu tyto dva týmy hrály 176krát. Z toho 114 vítězství má Zéland, Austrálie zvítězila ve 47 zápasech a pětkrát to byla remíza.

Do karet All Blacks samozřejmě hraje i domácí prostředí, ale Austrálie je co do vzájemných střetnutí jejich nejméně oblíbený soupeř. V semifinále mistrovství světa je vyřadila v letech 1991 a 2003. Na druhou stranu na Novém Zélandu Austrálie nevyhrála žádný zápas od roku 1986.

Ale 27. srpna, tedy dva týdny před startem šampionátu, ve finále prestižního klání Tri Nations zvítězila doma v Brisbane 25:20.

Kromě jiného bude také tento duel zajímavý z pohledu koučů. Tím australským je Robbie Deans. Osmačtyřicetiletý Novozélanďan, který reprezentoval svou zemi a po minulém šampionátu ve Francii, kde All Blacks selhali už ve čtvrtfinále v Cardiffu právě s domácí Francií, měl vystřídat Grahama Henryho. Ale ten dostal znovu důvěru.

Utkání začíná v 10 hodin našeho času, prvním finalistou je po včerejší výhře nad Walesem už zmiňovaná Francie.

Martin Charvát, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme