Extraliga volejbalistů je zatím vzácně vyrovnaná, překvapují mladíci

Volejbalová Uniqa extraliga mužů vstoupila do druhé poloviny základní části. Po dvanácti odehraných kolech je čas na hodnocení jejího průběhu. Ten totiž udivuje laiky i odborníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volejbalisté Ústí (v modrém) se snaží překonat ostravský blok. | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

„Asi největším překvapením je pro mě vyrovnanost extraligy. Dá se říct, že kterýkoli tým může zahrát dobře proti komukoli, možná až na Ústí nad Labem," říká Milan Fortuník.

Bývalý reprezentant pak ještě doplňuje: „Trošku nemilé je váhání Budějovic. Jasným favoritem jsou pro mě i dál, ale jejich výpadky v některých zápasech jsou naopak negativním překvapením,“ říká Milan Fortuník.

Někdejší reprezentant a úspěšný trenér je velmi pozorným divákem letošního ročníku extraligy a detailně sleduje výkony některých jednotlivců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českou extraligu volejbalistů se zajímal Petr Kadeřábek

„Byl jsem hodně zvědavý na mladé hráče. V několika týmech jsou kluci, kteří by měli ukázat, jestli patří mezi největší hvězdy extraligy, a jestli by třeba pro ně nemělo vybýt místo v reprezentačním kádru, myslím třeba Fingera. Z tohohle pohledu jsou výkony Hadravy, Fingera a dalších mladíků velmi příjemným překvapením,“ konstatuje Fortuník.

Svou vyrovnaností a výkony některých hráčů se stal letošní ročník extraligy divácky velmi atraktivní. To má samozřejmě blahodárný účinek i na úroveň nejvyšší domácí soutěže. Neznamená to ale, že by na domácích palubovkách už teď hrála řada adeptů na reprezentační dres.

„Při vší úctě k domácím hráčům rozhodně ne, protože na některých postech zkrátka zatím není adekvátní doplnění národního týmu nebo hráč, který by vyloženě patřil do základu. Možná jediná specializace, která má v extralize hráče na potřebné úrovni, jsou blokaři. Takže zatím nelze sestavit kvalitní národní tým jenom z hráčů domácí soutěže,“ myslí si Milan Fortuník.

Reprezentace ale stojí na prahu nového cyklu, na jehož konci je postup na olympijské hry v roce 2016. Musí tedy projít obměnou tak, aby v Riu byl tým v ideálním hráčském věku. Kostra týmu kolem Jana Štokra, Davida Konečného a libera Martina Kryštofa by asi měla zůstat, je ale nutné hledat vhodné doplnění v zahraničních ligách ale i v domácí soutěži.

„Teď je opravdu čas hledat. Ale jestli bude za ty tři roky bojovat náš národní tým jasně o postup na olympijské hry, to si netroufám říct, protože ta cesta je složitá,“ prohlásil Fortuník.

A navíc dodal: „V každém případě bychom se měli snažit kvalifikovat na každé mistrovství Evropy, neměli bychom opomíjet Evropskou ligu a pokoušet se postoupit do Světové ligy, i když to je o financích. A je otázka, jestli se po zpřísnění postupového klíče ještě někdy dostaneme na mistrovství světa.“

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme