Extraligové házenkářské týmy by potřebovaly silné sponzory

Patří dlouhodobě k nejlepším hráčům a střelcům české házenkářské extraligy, pravidelně reprezentuje. Přesto zůstává osmadvacetiletý Jiří Motl stále v domácí nejvyšší soutěži. I když třeba od loňského evropského šampionátu nějaké nabídky hráč Lovosic dostal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Házená: odveta play off o postup na MS v házené mužů ČR - Rusko, 16. června v Pardubicích. Uprostřed český hráč Filip Jícha.

Házená: odveta play off o postup na MS v házené mužů ČR - Rusko, 16. června v Pardubicích. Uprostřed český hráč Filip Jícha. | Zdroj: ČTK

„Moc těch nabídek nepřišlo, protože já jsem levé křídlo a je to asi nejméně vyhledávaný post. Hru tvoří spojky a levá křídla jsou mladí talentovaní hráči.,“ popisuje realitu Jiří Motl, který může alternovat i na pozici střední spojky. Nabídce od kvalitního zahraničního týmu by se nebránil. Jenže jak už naznačil, takovou ještě nedostal. A odejít do nižších soutěží mimo Česko jen kvůli penězům se mu nechtělo.

„Mohl jsem na to kývnout, ale zůstal jsem, protože jsem si chtěl udělat praxi, protože házenou se nedá vydělat na celý život. To, co já teď dělám v práci, to mě baví," říká správce počítačových sítí na lovosickém městském úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týmům v české házenkářké extralize chybí finanční zajištění

V Česku je házená i na extraligové úrovni amatérský sport. A s tím je hodně spojená i odpověď Jiřího Motla na otázku, jestli se nejvyšší domácí soutěže kvalitativně posouvá.

„Extralize chybějí hráči středního věku. Mladí tu jsou, ale ta extraliga nemá takové finanční zabezpečení, aby ti hráči měli důvod tady zůstat. Když to srovnám, tak v německé 4., 5. lize dostanou ti kluci víc, než tady v české,“ konstatuje hráč Lovosic. Navíc zatím to rozhodně nevypadá, že by došlo v nejbližších letech k profesionalizaci mužské extraligy.

Příkladem může být Slovensko

„Tady by asi museli přijít nějací mecenáši, jako na Slovensku. Tam jsou teď většinou ty týmy finančně zabezpečené, ale většinou to sponzoruje jeden sponzor. Tam je zase riziko toho, že to může krachnout, jako v minulosti Frýdek-Místek, Karviná," připomíná Jiří Motl týmy, které sice na nějakou dobu dokázaly sehnat silného sponzora, po jeho odchodu se ale vrátily do amatérských podmínek.

Nedostatek financí navíc omezuje české celky při účasti v evropských pohárech, kam se často vůbec nepřihlásí, protože by je to finančně zruinovalo. V této sezoně tak reprezentovaly českou mužskou házenou jen Lovosice v Poháru EHF.

„Já bych si přál, aby se tady vytvořil takový klub, za kterým by stál silný sponzor, protože bych chtěl hrát evropské poháry. Kdyby takový sponzor přišel, tak by to mělo plus v herní kvalitě, protože by se ten tým chtěl srovnávat i se zahraničím, říká Jiří Motl.

Mirko Vasić, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme