Extrémní vodní slalom - rozšíří nová disciplína Světový pohár?

Závist není pěkná vlastnost a vodní slalomáře rozhodně nemůžeme počítat mezi věčné nespokojence, kteří by ji nechtěně propagovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní elektrárna Lipno I | Foto: ČEZ

Teoreticky vzato by ale mnoha jiným sportovcům mohli ledacos závidět - například bohatý seznam akcí, při kterých se nabízí možnost vyniknout.

Mezinárodní slalomářský kalendář je totiž o poznání chudší a na spočítání špičkových závodů bychom si v neolympijské sezóně vystačili s prsty jedné ruky:

Přehrát

00:00 / 00:00

Extrémní vodní slalom - rozšíří nová disciplína Světový pohár?

Tak tedy - 3 závody Světového poháru, k tomu mistrovství Evropy a světový šampionát. Navíc při každé z těchto akcí lze startovat pouze jednou.

Není divu, že když kanoistická federace začala uvažovat o zavedení nové disciplíny - takzvaného extrémního slalomu, který by se jel na kratší trati z osmi až deseti brankami - mnozí závodníci okamžitě zbystřili pozornost.

,,Protože jsme poměrně ,náhodový sport a když nám jeden závod nevyjde, nemáme tak už nemáme šanci zúročit přípravu. Zatímco plavci, běžci na lyžích mají více šancí, my je nemáme,“ není výjimkou Štěpánka Hilgertová a dodává:

Přírodních tratí ubývá

,,Pravidelné zařazení tohoto závodu do Světového poháru by vodnímu slalomu prospělo daleko víc, než změny pravidel v posledních letech.“

Jenomže od plánů k realitě vede někdy daleká cesta, a tak i na zářijovém světovém šampionátu ve slovinském Tacenu bude mít každý závodník před sebou jedinou individuální disciplínu.

A znovu tedy půjde na start s vědomím, že jedno zaváhání na trati utne všechny jeho naděje na úspěch. Což je pro mnohé jiné sportovce asi hodně nepříjemné pomyšlení.

Lipno je svátek

A co naopak mohou ti ostatní závidět slalomářům? Že kulisu jejich soutěží tvoří malebná krajina. Dvojnásob to platí tehdy, když se závodí nikoli na umělém kanálu, ale na přírodní trati.

Jedna z těch klasických, pod lipenskou přehradou, bude o víkendu dějištěm mistrovství republiky.

,,Je to pro nás neobvyklá událost. Přírodních tratí je čím dál méně a obvykle bojují s úbytkem, či přebytkem vody, tak jsme rádi, že alespoň jeden závod ročně můžeme na Lipně odjet,“ přiznává šéftrenér Jiří Pultera, že i pro něj to je téměř svátek.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme