F1 se vrací do doby, kdy se vítěz nedal předem odhadnout, myslí si Dufek

Letošní formule 1 je tak zajímavá a nečekaná, že prakticky žádný odborník si netroufne dopředu s jistotou říct, kdo by mohl vyhrát dnešní Velkou cenu Španělska. Zvlášť když dojde k takové situaci jaká se po kvalifikaci stala týmu McLarenu. Její vítěz Lewis Hamilton nedojel do boxů a přišel tak nejen o první místo na startu, ale do závodu vyjede až z poslední pozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Williams Formula One driver Pastor Maldonado of Venezuela drives during the second practice session of the Spanish F1 Grand Prix at the Circuit de Catalunya in Montmelo, near Barcelona, May 11, 2012 | Zdroj: Reuters

„Je to smůla, McLarenu včera v kvalifikaci nevyšlo prakticky nic. První chyba se stala u Jensona Buttona, který protaktizoval svou možnost dostat se do finálové desítky, když udělal na trati jezdeckou chybu. Lewis Hamilton byl sice ze všech nejrychlejší, ale nedojel do cíle, čímž nesplnil řády danou povinnost,“ vysvětluje šéfredaktor časopisu formule Petr Dufek.

McLaren měl v Barceloně určitě šanci na vítězství, teď ale bude zcela jistě patřit mezi poražené. Možnost uspět na těžké trati dává takřka nulovou šanci na to, že by tomu mohlo být jinak. Z dosavadních jednadvaceti ročníků nevyhrál v Barceloně jen jednou jezdec, který nestál v řadě na startu.

„Bylo to v roce 1996 atím jezdcem byl Michael Schumacher, ovšem musíme připomenout, že mu tehdy pomohl déšť. Dnes to na déšť nevypadá, i když včera večer se tu přehnal bouřka, ale to až dlouho po kvalifikaci a obou vložených závodech. Myslím, že se dnes bude rozhodovat mezi těmi, kdo jsou nejvíc v popředí,“ míní Dufek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešní Velké ceně Španělska mluvil se šéfredaktorem časopisu Formule Petrem Dufkem moderátor Jiří Chum

Naprostou senzací kvalifikace je jednoznačně Pastor Maldonado na Williamsu - už druhé místo na startu pro něj bylo skvělé a teď je na pole position. Za zády má ale Fernanda Alonsa s ferrari, a to bude pro Maldonada oříšek. Alonso je pověstný svými skvělými starty.

„Domnívám se, že Alonso půjde do čela už v první zatáčce a že Maldonado nedokáže absolvovat celý závod bez větší jezdecké chyby. Připomeňme ještě, že stáji Williams se podobná senzace podařilo podruhé během dvou let, naposledy stál na pole position v roce 2010 v Brazílii Hülkenberg, ani tehdy ale mladý jezdec závod nezvládl,“ loví v historii Petr Dufek.

Alonso ale bude na domácí půdě pod obrovským tlakem, červená barva Ferrari je vidět skoro všude. Španělé jsou nadšenci do motoristického sportu a chtějí vidět svého jezdce v popředí, čekají na to dlouhé roky.

Stoupající formu ale budou chtít potvrdit jezdci stáje Lotus, kteří jsou na startu na třetím a čtvrtém místě – a rozhodně nejsou bez šance na stupně vítězů, v případě zkušeného Räikönnena možná i na celkový triumf.

Fernando Alonso ze stáje Ferrari zvítězil ve Velké ceně Malajsie | Foto: Reuters

„Je dravý a umí si počkat na správnou chvíli, ale vzhledem k této trati, na které se předjíždí opravdu těžko, čemuž nepomáhá ani systém DRS, domnívám se, že si Räikönnen nenajde prostor, aby mazáka Alonsa dokázal předjet.“

První čtyři závody měly pokaždé jiného vítěze, což se naposledy stalo před devíti lety, je ale dost dobře možné, že se statistiky budou přepisovat i dnes. A pátý vítěz v pěti závodech, to tu bylo naposledy tuším v roce 1983.

„To bychom ale museli držet palce právě třeba Räikönnenovi, protože Alonso už letos vyhrál, a jak jsem říkal, Maldonadovi tolik šancí nedávám. Ale i čtyři různí vítězové předchozích čtyř závodů je něco úžasného. Formule se vrací do doby, kdy se před závodem nevědělo, kdo by mohl být vítězem – a to je to, co fanoušek potřebuje a co si žádá. Dominance jednoho nebo dvou týmů, jako tomu bylo v posledních letech, rozhodně závodu na atraktivnosti nepřidá,“ uzavírá Dufek.

Jiří Chum, Eva Kézrová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme