Fanoušci i cyklisté na Giru nosí na hlavě šátky. Je to pocta 'pirátovi' Pantanimu

Podél silnic, kde se jede Giro d'Italia, stojí hodně fanoušků se šátkem na hlavě. A když ho má někdo z hobby cyklistů a navíc v historických barvách týmu Mercatone uno, je jasné, že jde o poctu Marco Pantanimu. „Pirátovi“, který zemřel v pouhých 34 letech, ale do té doby stačil vyhrát nejtěžší závody na světě a strhnout na sebe pozornost i mimo cyklistiku. Giro teď brázdí jeho kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník cyklisty Marca Pantaniho v Cesenaticu | Foto: Tomáš Kohout

Kolo, na kterém sedí bronzová socha cyklisty Marca Pantaniho, se třpytí ve slunci, opodál u pláže spravují chodník a naproti u hotelu Dolce Vita uklízejí fukarem listí.

Pantani ale „sladký život“ neměl. Už když chtěl hrát s kluky fotbal, nepatřil mezi nejšikovnější, a proto jezdil na kole. Ale protože byl od moře, neměl doma kde nabrat sílu, a tak se vydával do hor. A ani jeho rodiče nevěděli, kam vyrazil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklisté na Giro d'Italia dnes bojují v kopcích Apenin, kde vyrostl jeden z největších italských šampionů všech dob – Marco Pantani. Více Tomáš Kohout

„Kde je Marco? Kde je Marco?“ popisuje italský novinář Giorgio Viberti, jak Pantaniho hledali a pokračuje:

„A on kolikrát tři, čtyři, pět hodin jezdil v kopcích se svým dědou Soterem, který pro něj vždy byl tím nejdůležitějším člověkem. Dokonce je i pohřbili vedle sebe - Marka a jeho dědečka. Jak si byli blízcí v životě, tak jsou spolu i po smrti.“

Marco Pantani jako by do kopců létal, trhal rekordy ve výšlapech na velikány slavných závodů, dominoval. Holou hlavu si občas přikrýval šátkem, protože přilby tehdy nebyly povinné. A fascinoval kluky po celém světě.

Porte ztrácí kvůli penalizaci šanci na vítězství na Giru, vede Contador

Číst článek

„Pantani byl pirát. Vozil jsem šátek stejně jako on a hrál jsem si na něj. Asi každý cyklista v mém věku, který sledoval tyto velké závody, ho obdivoval,“ říká jeden z nich Leopold König.

Záhadná smrt

Teď jezdí za tým Sky a vyvrací, že by byl Pantani přímo jeho vzorem. Snad i kvůli kontroverzní minulosti, kdy ho obviňovali z dopingu, nebo dodnes ne úplně jasným okolnostem smrti, když ho před 11 lety našli mrtvého v hotelovém pokoji, kde se asi předávkoval kokainem.

„To přesně zapadá do Pantaniho života. Záhada šampiona, tajemství člověka. Podivný život, smrt. A věřím, že také proto je nesmrtelný jako James Dean nebo Elvis Presley. Jako každý velikán, který zemřel příliš mladý,“ uzavírá Giorgio Viberti stylově francouzsky, ač je Ital.

Právě jeho krajan Marco Pantani byl totiž zatím posledním, kdo v roce 1998 vyhrál v jedné sezoně jak Giro d'Italia, tak Tour de France.

Tomáš Kohout, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme