Finále ME basketbalistek: Francii vyzve Španělsko

Podle očekávání se ve finále mistrovství Evropy basketbalistek utkají celky domácí Francie a Španělska. Oba týmy zatím vyhrály na šampionátu všechny zápasy. Francouzské hráčky v dnešním semifinále v Orchies porazily Turecko 57:49. V duelu přemožitelů českého výběru přehrály Španělky Srbsko 88:69.

Nová sportovní hala Arena Loire v Trélazé (na snímku ze 14. června), jedno z dějišť mistrovství Evropy v basketbalu | Zdroj: ČTK

Tým z Pyrenejského ostrova se proti Turecku prezentoval zřejmě nejlepším výkonem na šampionátu. Rychlé vedení 10:0 potvrdilo tlak Španělek. Srbský soupeř se poté už nedostal do rytmu a nenavázal tak na sérii pěti výher v řadě. K vítězství výrazně pomohly budoucí hvězdy Cristina Ouvinová a Marta Xargayová. Doplnily již tradičně skvěle hrající opory Sancho Lyttleovou a Albu Torrensovou.

Zápas se chvílemi nesl v exhibičním duchu. Od debaklu Srbky zachránila přesná střelba za tři body, v poslední čtvrtině se zpoza oblouku trefily šestkrát.

Francii se proti Turecku podařilo odskočit až na 14 bodů (25:11), ale její celozápasový problém v útoku vedl ke snížení na 51:49. Především šňůra sedmi minut bez bodu ve čtvrté čtvrtině přidělala vrásky trenérovi domácích basketbalistek Pierremu Vincentovi.

V poslední minutě ale francouzské hráčky odskočily soupeři o šest bodů a zápas dovedly k vítěznému konci.

Oba týmy se ze zlatých medailí již dříve radovaly. Pro Francii by to bylo třetí titul na šampionátu a první od roku 2001. Španělsko se mistrem Evropy stalo před dvaceti lety.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít