Finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů přivítalo stovky mladých sportovců

Jen těžko najdete větší koncentraci olympijských medailistů než v Praze na Strahově, kde trochu symbolicky - v den volby pořadatele letní olympiády pro rok 2020 - vrcholí na stadionu Evžena Rošického čtvrtý ročník Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Soutěž, která má historické kořeny v Odznaku zdatnosti a má opět přivést děti k pohybu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle je s Robertem Změlíkem organizátorem akce | Foto: ČTK

"Mladí lidé budou ke sportu více inklinovat. Jde os soutěživost a mladí jsou soutěživí. Děti finále ohromně prožívají a je to pro ně motivace," říká legendární gymnastka Věra Čáslavská, která projektu Romana Šebrleho a Roberta Změlíka moc fandí.

Na Strahov dorazila společně s desítkami známých sportovců minulosti i současnosti a chybět samozřejmě nemohly ani hlavní postavy Odznaku všestrannosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z finále Odznaku Všestrannosti natáčel reportáž Jakub Marek

"Vyšlo nejen počasí, včera nám perfektně vyšel i časový program, který jsme pro letošní rok připravili do posledních detailů. Včerejší den dopadl skvěle a ten dnešní také, " těšilo olympijského desetibojařského vítěze z Barcelony Roberta Změlíka.

Mezi téměř sedmi stovkami dětí, které se do finále probojovaly, byly kromě českých nadějí i účastníci ze zahraničí.

"Jsou tady závodníci ze Slovenska, Polska a Maďarska. Snažili jsme se myšlenku rozvíjet i do dalších států. Věříme, že příští rok to rozšíříme i na západ. Německo, určitě i Rakousko, připravuje se i Chorvatsko a Belgie. Myslím si, že v příštím roce mezinárodní účast hodně rozšíříme," věří Robert Změlík.

Ten během dne podepsal stovky triček, čepic, rozdával úsměvy na všechny strany a děti si na něj mohly doslova sáhnout.

Koukali jsme na ně, fotili jsme se s nimi, podepisovali se nám a jsou úplně úžasný," zářila nadšením Nikola z Českých Budějovic, která byla i důkazem toho, že Odznak všestrannosti není jen pro atlety, protože se ve svém volném čase věnuje tanci.

Robert Změlík radí mladým sportovcům, jak nejlépe provádět jednotlivé disciplíny | Foto: Štěpán Pokorný

"Ve škole jsme měli kolo, kterého jsem se zúčastnila. Pak jsme měli krajské kolo, no a dostala jsem se až sem."

Odznak především učí děti hýbat

Její slova tak přesně potvrzují prvotní myšlenku dua Změlík, Šebrle, ve které nejde o výchovu vrcholových sportovců, ale o to naučit děti opět hýbat.

"Děti jsou různé. Někomu jde běhání, někomu plavání a někdo radši kope do míče. Všestrannost se ale hodí do všech sportů. Nechceme, aby vyrostli pouze špičkoví atleti," dodává bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.

Jakub Marek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme