Finsko je pro mě ideální, říká o svém tréninku plavkyně Moravčíková

Jako členka plaveckého klubu Bohemians Praha se pyšní i na plavkách postavičkou klokana. S Austrálií, přestože je to plavecká velmoc, ale svou přípravu Martina Moravčíková nespojila. Už dva roky totiž nabírá kondici překvapivě ve studeném Finsku, a jak se ukázalo na mistrovství Evropy v Londýně, cesta je to správná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Moravčíková po své rozplavbě prsařské dvoustovky | Foto: Michal Jurman

Že nemůže jít na nákupy, zlobila se včera na oko přitom neskutečně šťastná česká dívka s růžovým přelivem ve vlasech, která právě postoupila do dnešního finále evropského šampionátu na prsařské dvoustovce. A hlavně - zaplavala v semifinále svůj životní závod, který pro ni znamenal jistotu startu na letních olympijských hrách. V hledišti jí k tomu tleskali přitom nejen její rodiče a čeští fanoušci, ale překvapivě i ti finští.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavkyně Michaela Moravčíková vysvětluje, proč jezdí trénovat do Finska

„Byla jsem u nich i minulý rok trénovat na dva týdny. A letos v březnu zase. Potvrzuje se, že pro mě osobně je to správná cesta,“ popisuje svěřenkyně české trenérky Markéty Kaplanové své dlouhé cesty do vesničky Sotkamo, která leží ještě hodinu a půl letu do Helsinek.

Právě tam bydlí finská hvězda Jenna Laukkanenová, která se rozhodla nezištně i s celou rodinou pomáhat české prsařce s přípravou.

„Její máma strašně dobře vaří. Vždycky přijedu se dvěma kily navíc. Prostě tam jenom jím,“ usmívá se Moravčíková.

O sedm let mladší Laukkanenová je dvojnásobnou evropskou šampionkou z loňského roku a způsob, jakým přijala Moravčíkovou do svého tréninkového týmu ve finském Vuokatti, rozhodně není ani mezi plavci ničím samozřejmým. Mezi oběma vzniklo přátelství, které se naplno projevilo i na probíhajícím mistrovství Evropy, ve chvíli kdy Moravčíková splnila olympijský limit.

Laukkannenová odběhla od finských novinářů a srdečně začala objímat českou plavkyni, až začaly spouště fotoaparátů cvakat. Česko-finské duo je totiž až jaksi vzorným příkladem toho, že i soupeřky mohou být ve sportu kamarádky. Teď mají navíc obě jistotu, že své přátelství budou moci ještě výrazně posílit i společným olympijským zážitkem v Riu de Janeiru.

Michal Jurman, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme