Florbalový Czech Open je pro všechny prestižní, myslí si gólman Kafka

Praha v těchto dnech patří florbalu. Téměř 260 týmů se zapojilo do 20. ročníku Czech Open. V souboji se špičkovými zahraničními týmy chtějí uspět také hráči Tatranu Střešovice. Prozradil jeden z nejzkušenějších na soupisce mistrovského celku - čtyřiatřicetiletý gólman Tomáš Kafka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Tatranu Střešovice Tomáš Kafka

Brankář Tatranu Střešovice Tomáš Kafka | Foto: Jan Suchan | Zdroj: Český rozhlas

„Z těch dvaceti turnajů jich pamatuju snad osmnáct. S florbalem jsem začínal v roce 1995 a prošvihnul jsem asi jenom jeden,“ usmívá se florbalová legenda, která má s pojmem Czech Open spojeno hned několik věcí.

„Skvělá atmosféra, skvělá nálada, spousta týmů z různých zemí. Ale hlavně ta atmosféra a kombinace florbalu s letní Prahou, to je podle mě to, co sem láká zahraniční týmy.“

Na druhou stranu by se ale s Czech Open dal spojovat i fakt, že se blíží nová sezona, a tím pádem tvrdá dřina…

Přehrát

00:00 / 00:00

Startuje florbalový Czech Open, nechybí v něm české týmy s mistrovským Tatranem Střešovice v čele

„Ale ona ta tvrdá dřina začíná spíš už právě před Czech Open, startuje někdy na přelomu května a června. Pro nás je ten turnaj spíš příjemné zpestření, protože se tam už jde do herní přípravy a tak dva týdny před Czech Open se trénuje už opravdu ostře,“ popisuje Kafka.

V elitní mužské kategorii nechybí nejlepší osmička uplynulé extraligové sezony, na Czech Open samozřejmě startuje i mistrovský Tatran Střešovice – a každý z nich stojí o triumf. Pražský turnaj je totiž hodně prestižní.

„Hlavně z diváckého hlediska, už na zápasy play-off bývá plno, lidi se tím baví a přicházejí i zahraniční fanoušci. Hráči ze slabších týmů se zase snaží něco přiučit, je to úžasné a všichni se na to těší.“

Jenomže plná hala lidí nepřináší jen skvělou atmosféru, ale také pořádné horko, což je zejména pro brankáře hodně nepříjemné.

„Člověk si připadá jako v sauně. Někdy tomu říkám ‚bigram florbal‘, hrajeme třeba ve čtyřiceti stupních a navíc na sobě máme ten gólmanský dres, je to hodně náročné. Dost toho vypotíte, musí se hodně pít, je to náročné na regeneraci, protože zápasů je hodně.“

Šetřit síly

Nejlepší týmy si ale dokáží velkou zátěž rozložit. Vlastně hlavním znakem špičkového týmu je silná lavička, během turnaje se na hřišti může protočit třeba dvacet hráčů. Díky tomu pak ušetří síly na play-off turnaje.

Český mistr z Tatranu Střešovice mezi špičkové týmy bezesporu patří, i proto si klade jen ty nejvyšší ambice.

„Chceme předvést co nejlepší výkon a dostat se pokud možno až do finále, to by byl úspěch. Obsazení letošního Czech Open je asi nejlepší, jaké kdy bylo. Pro nás je to i příprava na Pohár mistrů, který se uskuteční ve Švédsku v říjnu, bereme to hodně zodpovědně,“ tvrdí Kafka.

České týmy ale mají proti zahraniční špičce jednu nevýhodu – zaostávají za nimi takticky. A navíc nemají třeba oproti Švédům tak širokou lavičku, tím pádem odevzdávají v každém utkání více sil, které jim pak můžou chybět v rozhodujících duelech.

Dvacátý ročník Czech Open startuje dnes dopoledne, finále je naplánováno na neděli.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme