Francouzi čekají dál. Etapu Tour v den výročí dobytí Bastily znovu vyhrál cizinec

Francouzi si užívají svůj nejdelší a nejoblíbenější svátek. Je jím třítýdenní cyklistická Tour de France, která dává šanci milionům z nich užít si závod osobně u trati. Výjimečným dnem je pro ně ale i 14. červenec, den pádu Bastily, který slaví už po staletí. A nejvíce si Francouzi přejí, aby se v ten den radoval aspoň z nějakého dílčího triumfu jejich cyklista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté na Tour de France mají za sebou první horskou etapu v Pyrenejích | Zdroj: ČTK

U startu v Tarbes, na dohled Pyrenejím, vyhrával orchestr a opodál si starosta užíval, že je jeho město v těch chvílích centrem Francie.

„Nádherné stránky Tour de France se napsaly tady, v našem departementu. Nyní také doufám, že se díky Pyrenejím něco přihodí, a věřím, že uvidíme vítězství Francouze. Ale v každém případě je to obrovsky populární svátek,“ řekl Gérard Trémège.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na 10. etapě Tour de France natáčel reportér Tomáš Kohout

To by bylo něco, kdyby se některý jeho z krajanů utrhl a slavil na vrcholu prvního horské etapy. Na někoho takového se ale marně čeká přesně deset let.

„Nevím, jestli už tu třeba je, nebo musíme Francouze, který vyhraje, teprve najít. Ale myslím, že někdo takový už v pelotonu na Tour de France jede,“ doufal zhrzele aktuální mistr Francie Steven Tronet, který sám nemůže na Tour jet, protože na ní jeho tým nestartuje.

Froome si libuje nad týmovou taktikou, Tour vládne skoro o tři minuty

Číst článek

Jeden z jeho krajanů a předchůdce v mistrovském dresu Pierrick Fedrigo jel 146 kilometrů v úniku, ale bylo jasné, že nemá nárok protnout cíl před pelotonem. Všechny převálcoval Brit Chris Froome.

Fedrigo tak jen na dopingové kontrole slyšel, jak má lvíček pro celkového lídra francouzskou trikolóru. A smutnil, že i cenu pro největšího bojovníka porota nepřidělila jemu, ale Belgičanovi Van Bilsenovi, který s ním jel několik desítek minut.


„Bylo pěkné dostat se 14. července do úniku, navíc když trať vedla i částečně mým krajem. Měl jsem motivaci a teď jsem zklamaný, že jsem nedostal cenu pro největšího bojovníka,“ přiznal 36letý cyklista ve chvíli.

Jeden malinkatý triumf si ale Francouzi přece jen vymohli. Otázky na lídra slavného závodu Chrise Frooma a jeho odpovědi padaly protentokrát nejprve ve francouzštině.

Tomáš Kohout, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme