Futsalisté Benaga jdou ve šlépějích Klapzubovy jedenáctky

Asi jen málokterý sportovně založený chlapec nečetl ve svém dětství Klapzubovu jedenáctku. A ještě méně je určitě těch, kteří nevědí, o čem tahle knížka Eduarda Basse je. Starý Klapzuba dá ze svých jedenácti synů dohromady fotbalové mužstvo, které vyhraje každý zápas. Porazí dokonce i Barcelonu, a to 31:0. Najít dnes takový výběr je nemožné, alespoň jeden trochu podobný se ovšem najít dá. A budete se možná divit, ale sídlí v Čechách: Futsalové Benago.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelec druhé branky futsalista Michal Seidler proti přesile Nizozemců v kvalifikaci MS

Střelec druhé branky futsalista Michal Seidler proti přesile Nizozemců v kvalifikaci MS | Zdroj: ČTK

Tak jako si S. K. Klapzubova jedenáctka dal do názvu jméno, resp. příjmení svých členů, udělalo to tak i Benago. Benago je totiž složenina křestních jmen bratrů Beniho a Aga Simitči. A aby se to nepletlo, název klubu vymyslel jejich otec, který spolu s nimi v roce 1992 z Kosova do Prahy přišel.

Protože fotbalistů nebylo v rodině jako Klapzubů, sehnali pár kamarádů a začali hrát turnaje v malém fotbalu a futsalu. Vyhrávali je, stejně jako později mistrovské soutěže, dokud se nedostali do první futsalové ligy. Až tam se počátkem nového tisíciletí usadili.

Dnes je z Beniho prezident klubu a zároveň trenér, Ago je zase hrajícím manažerem. Jen jejich otec Skender se už drží trochu v povzdálí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Futsalové Benago srovnává s Klapzubovou jedenáctkou Jan Suchan

"Je už trochu v letech, tak se tomu nechce tolik věnovat. Ze začátku nás trénoval, dokud jsem ještě hrál. Ale furt se nám do toho 'plete', radí, co a jak, my se taky radíme s ním, protože má zkušenosti. Chodí i na naše zápasy," říká Beni Simitči, který spolu s bratrem bere Benago jako svoje dítě a těžko si dovede představit, že by fungovalo bez nich.

Kromě citových důvodů to má ale i jednu prostší příčinu - peníze.

"Musíme v sezóně zabezpečit poměrně velkou částku na rozpočet klubu. To máme v dnešní krizové době jenom a jenom díky různým známostem. I do budoucna si myslím, že by bez nás mohl jen těžko existovat," uvědomuje si po futsalové stránce hlava rodinného klanu.

Šikovná byla bratrská dvojice v minulosti i v tom, jak do svého týmu přitáhnout zvučná fotbalová jména.

"Horst Siegl nastoupil za Benago, Jirka Novotný, Zdenda Svoboda... Ještě před nimi za nás hrál Láďa Vízek. Myslím si, že jsme tím hodně pomohli k medializaci futsalu," říká Beni Simitči, který před pár lety kvůli lepšímu fanouškovskému zázemí přestěhoval Benago z Prahy do Zruče nad Sázavou, byť tréninky probíhají nadále v hlavním městě.

'Čeští futsalisté nejsou dobří profesionálové'

A další velkou změnou v historii klubu je vykročení k profesionalizaci. Od této sezóny jsou všichni hráči profesionálové, denně trénují a kromě futsalu nepracují. Tahle změna se ale Benagu zatím moc nepovedla.

"Hráči tady v Čechách nejsou úplně profesionálové tak, jak mají být. Většinou jsou to profesionálové v tom smyslu, že dostávají peníze, ale ne v tom, že odevzdávají dobré výkony. Tohle když se srovná, tak bude profesionalizace na dobré úrovni a můžeme i čekat mezinárodní úspěchy. Jednostranná profesionalizace nejde," uvědomuje si Beni Simitči.

V posledních letech končí Benago obvykle ve čtvrtfinále, maximálně semifinále české nejvyšší soutěže. Cesta k věhlasu Klapzubovy jedenáctky je tedy ještě dlouhá…

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme