Gelfand bude chtít v boji o šachového mistra světa umlčet své kritiky

Po dlouhých 27 letech se boj o šachového mistra světa vrátil do Moskvy. Ve zdejší Treťjakovské galerii už ale neuvidíte souboj legendární dvojice Karpov - Kasparov. Svůj titul z roku 2007 zde od dnešního dne obhajuje indický šachista Višvánáthán Ánand. Jeho ne příliš známým vyzyvatelem je pak Izraelec Boris Gelfand.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Oba dva soupeře dělí pouhý rok věku. Co se ale týká zkušeností a šachové slávy, málokdo se dnes může rovnat právě Ánandovi. Rodák z Madrasu je totiž jedním z pouhých pěti velmistrů historie, kteří v propočtu koeficientu mentální výkonnosti ELO překonali hranici 2800 bodů.

Celá sezona směřovala k tomuto souboji v Moskvě. Mám respekt před každým soupeřem. Jsem ale samozřejmě obhájce titulu, a čeká se tak ode mě dobrá hra. Doufám, že to v praxi potvrdím,“ říká skromně Ánand, který může hodně litovat toho, že pořadatelství šampionátu nebylo nakonec přisouzeno jeho rodnému Madrasu, který nabídl dokonce mnohem větší celkovou finanční dotaci než Moskva.

Ve prospěch ruského velkoměsta ale nakonec promluvil i názor jeho izraelského vyzyvatele Gelfanda. Ten se totiž nechal slyšet, že si není vůbec jistý tím, zda Indové splní finanční záruky celého podniku, a že pro něj osobně je jediný regulérním dějištěm právě Moskva. Pro Ánanda tedy o důvod navíc porazit rodáka z Minsku Gelfanda, který do Izraele emigroval až v roce 1998.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskva hostí mistrovství světa v šachu, titul z roku 2007 obhajuje Ind Ánand. Proti němu stojí kritizovaný Gelfand

„Ánand je fantastický hráč, stokrát už prokázal své kvality. Samozřejmě ale nic není nemožné a nikdo neříká, že je bezchybný. Já se budu snažit hrát svoji nejlepší hru, abych ho právě k podobným chybám donutil,“ plánuje si před nadcházejícími minimálně dvanácti hrami, které mohou 30. května vyvrcholit případným rozhodující tie-breakem, Gelfand.

Ten účastí v boji o titul mistra světa už nyní čelí velké kritice od mnoha komentátorů i samotných hráčů. V žebříčku nejlepších šachistů světa se totiž nachází až ve druhé desítce.

V jeho prospěch ale hraje fakt, že loni vyhrál právě tzv. Vyzývací pohár. Právě tuto formu kvalifikace do boje o titul ale mnozí zpochybňují a kritizují. Na konci roku 2010 kvůli ní odstoupila z turnaje osmi kandidátů například i světová dvojka Magnus Carlsen.

Je pouze na Gelfandovi, aby v Moskvě nejen Ánandovi, ale i celému šachovému světu potvrdil, že se může právem řadit po bok nejlepších šachistů světa.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme