Ginzburg má 7 titulů s Nymburkem, ale reprezentaci vede na velké akci poprvé

Čeští basketbalisté mají za sebou na mistrovství Evropy tři náročné zápasy ve třech dnech a první možnost k odpočinku tak společně s hráči využije i Izraelec Ronen Ginzburg, který vede z pozice hlavního kouče poprvé český tým na velké akci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české basketbalové reprezentace Izraelec Ronen Ginzburg

Trenér české basketbalové reprezentace Izraelec Ronen Ginzburg | Foto: Michal Jurman

Rodák z Tel Avivu, který za 11 dní oslaví 52. narozeniny a s Českem ho pojí dlouhé a silné pouto. Poprvé přišel do Nymburka, se kterým následně získal sedm domácích titulů, už v roce 2006, coby asistent slavného Muliho Katzurina.

Postupně se v srdci Evropy dostal až na pozici hlavního reprezentačního kouče, ve které vyrazil do Lotyšska i na své první velké mistrovství Evropy. Bilance? Zatím dvě výhry a včerejší porážka od domácích Lotyšů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je to velice chytrý trenér, má cit pro hru, řekl o Ronenu Ginzburgovi kapitán české reprezentace Jiří Welsch

„V jednu chvíli za mnou přišel a zeptal: ‚Máš nějaký nápad?‘ Jenom jsem odpověděl, že nemám,“ prozrazuje svoji komunikaci s trenérem během zápasu kapitán českého týmu Jiří Welsch.

Reprezentace se proti Lotyšům střelecky nebývale trápila a vybrala si hodně smolný večer. Porážka o sedm bodů byla nakonec ještě milostivá.

„Je to zklamání, ale jsem šťastný, že jsme hráli několik minut opravdu výbornou obranu, což není vůbec jednoduché s týmem, který má skvělou střelbu za tři body. To je vše, potřebujeme pokračovat.“

Ronen Ginzburg toho moc nenamluví, vždy se ale snaží působit podobně pozitivně. Češi na šampionát dorazili v nejsilnějším možném složení a případný nepostup ze skupiny by mu mnozí - po lehce kontroverzním vystřídání Pavla Budínského ve funkci - jistě vyčítali.

Trenér české basketbalové reprezentace Izraelec Ronen Ginzburg na tiskové konferenci | Foto: Michal Jurman

„Je to velice chytrý trenér, má cit pro hru. Myslím si, že je lepší kouč než trenér, kdybych to mohl takhle vyjádřit.“

Slova Jiřího Welsche o vlastní pohotovosti potvrdil bývalý izraelský voják Ginzburg i v samotném utkání s Lotyšskem. Minutu a čtvrt před koncem, kdy už tušil, že jeho tým nevyhraje, křičel k překvapení mnohých jediné: „Nesmíte prohrát o 14 bodů!“ A to se nakonec povedlo.

Jak dobře to má nebo nemá Ginzburg spočítané, zjistíme ale až ve čtvrtek večer po posledním českém zápase ve skupině proti Litvě.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme