Giro je z největších etapových závodů pro české cyklisty dlouhodobě nejúspěšnější

Giro d'Italia svou slávou zřejmě nikdy nedosáhne na Tour de France, ale za to se může chlubit tím, že je nejhezčí, co se týká okolní krajiny. O napínavé souboje tam také není nouze a z českého pohledu je závod zajímavý ještě něčím jiným než spoustou českých vlajek okolo trati a skvělými fanoušky. Pro české cyklisty je Giro výsledkově neúspěšnějším ze tří největších etapových závodů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leopold König (v modrém) za vítězem 13. etapy Tour Italem Vincenzem Nibalim

Leopold König (v modrém) za vítězem 13. etapy Tour Italem Vincenzem Nibalim | Zdroj: Reuters

Už před 21 lety vyhrával etapy na Giro d'Italia spurtér Ján Svorada. Dvakrát se to povedlo před 15 lety i Janu Hruškovi. A protože poprvé triumfoval při prologu ve Vatikánu, jel tehdy, doposud jako jediný Čech, v růžovém dresu celkového lídra.

Ale ani současníci se nedají zahanbit. Třeba Roman Kreuziger ovládl horský dojezd na Alpe di Pampeago. Dva dny předtím málem vzdal kvůli vyčerpání a křečím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Giro je pro české cyklisty výsledkově neúspěšnějším ze tří největších etapových závodů. Natáčel tam Tomáš Kohout

„Předevčírem jsem nebyl na dně, ale hodně pod dnem. Tímto vítězstvím se dostanu na hladinu, ale určitě ne přes hladinu. Protože to, že nejsem v pořadí, mě samozřejmě strašně mrzí,“ říkal tehdy ve Val di Fiemme Roman Kreuziger.

A nebyl to jeho jediný úspěch na růžovém závodě. Rok předtím, tedy v sezoně 2011, vybojoval i díky riskování ve sjezdu při poslední horské etapě bílý dres nejlepšího mladíka Giro d'Italia.

Letos jede jako pomocník celkově vedoucího Alberta Contadora, průběžně je dvanáctý, ale to neznamená, že by nebyl Čech v top ten. Dokonce 5. místo patří Leopoldu Königovi, novému lídru hvězdného týmu Sky

König se po horské etapě Gira posunul na 5. příčku a stal se lídrem týmu Sky

Číst článek

„Samozřejmě člověk nikdy neví, jak se situace vyvine. A bohužel Richi měl smolný týden, není na tom psychicky nejlíp, takže je ze hry venku,“ hodnotil nezdařené vystoupení Rochieho Porteho Leopold König.

On je teď nyní plánem B své stáje a on má být co nejvýše v celkovém pořadí. A jak sám řekl, chce a věří si. Je to poznat i z odpovědi na otázku, co by na roli lídra říkal už před závodem, a ne až jako „náhradník".

„Tak bych si říkal, že to vezmu hned,“ smál se Leopold König a doufá, že páté místo v posledním týdnu závodu ještě vylepší.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme