Švýcarsko 0:2 Česko

Golf a rugby se vrací na olympijské hry

Golf a sedmičkové rugby se po dlouhých letech vrací do rodiny olympijských sportů. Rozhodlo o tom hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru v Kodani. Ten také o čtyři roky prodloužil prezidentský mandát Belgičanu Jacquesu Roggeovi, který funkci zastává už od roku 2001.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské kruhy

olympijské kruhy | Foto: Robert Mikoláš

Golf i sedmičkové rugby se v olympijském programu objeví už na Hrách v Riu de Janeiru v roce 2016. Pro oba sporty to bude obnovená premiéra po dlouhých letech. Rugby o sedmi hráčích se na největší sportovní akci světa objevilo naposledy v roce 1924, golf dokonce o dvacet let dříve.

Po úvodních prezentacích se pro začlenění obou sportů vyslovila nadpoloviční většina MOV. Golf podpořilo 63 hlasujících, proti bylo 27. Rugby získalo dokonce ještě větší podporu, když jeho nominace prošla v poměru 81 proti devíti. Obě disciplíny se na Hrách objeví v letech 2016 a 2020, o jejich dalším osudu se rozhodne na zasedání MOV v roce 2017.

Rugbyový turnaj bude rozprostřen do čtyř dnů a zúčastní se ho v mužské i ženské kategorii 12 týmů. O zlato v golfu se také během čtyř dní utká 60 mužů a 60 žen. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek byl ze změn potěšen:

„Je dobré, že existuje snaha přizpůsobovat program olympijských her vývoji sportu ve světě a zájmu o něj. Změna snad vychází vstříc i přání mladších generací. Ale olympijský program by potřeboval dokonalou revizi“, připouští.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Jirásek k novým sportům

Velkou radost ze začlenění rugby do programu olympijských her měl předseda České rugbyové unie Eduard Krützner, který ocenil možnost většího zviditelnění svého sportu.

„Já myslím, že to pro rugby bude velký skok, protože se hodně rozvíjí, i když u nás to bohužel trochu pokulhává. Ale určitě nám to pomůže v propagaci a snad i v získávání dalších finančních prostředků pro naše rugby. Olympijský turnaj bude velkou motivací pro všechny federace a myslím si, že si to rugby zasloužilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eduard Krützner k rugby na OH

Jacques Rogge prezidentem MOV na další čtyři roky

Rozšíření počtu disciplín ocenil také staronový předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Muž, který v čele organizace sedí už od roku 2001, dostal důvěru na další čtyři roky.

Sedmašedesátiletý funkcionář při volbě neměl protikandidáta a získal podporu 88 členů výboru MOV. Proti byl jediný. Pro belgického lékaře zůstane i pro nadcházející funkční období prioritou boj proti dopingu, prosadil také založení olympiády mládeže, která bude mít příští rok premiéru v Singapuru.

Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme