Gymnastka Chorkinová byla i politička, model pro pánský časopis a pěvkyně

Olympijská zlata, nahota, zpěv i politika. To vše provází život jedné z nejlepších sportovních gymnastek historie Světlany Chorkinové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní gymnastika

19. ledna bylo rodačce z Belgorodu 31 roků. Z gymnastikou začala už v pěti letech a její talent byl nepřehédnutelný. Jak Světlana rostla, náůstaly i obavy trenérů. Vždyť výška 165 centimetrů byla na gymnastku naprosto výjimečná.

Jenže Chorkinová působila naprosto přirozeně a navíc přidala do svých sestav nasprosto nové prvky. Byla vyjímečná svým uměleckým projevem a novými tanečními figurami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gymnastka Chorkinová byla i politička, model pro pánský časopis a pěvkyně

Prvního velkého úspěchu se dočkala na světovém šampionátu v roce 1995, kdy vyhrála soutěž na bradlech a získala stříbro ve víceboji. O rok později opanovala právě na bradlech olympijské hry v Atlantě.

"Bylo nás tam tehdy více mladých gymnastek a nikdo moc nevěděl, jak soutěž dopadne. Mě vyšlo vlastně všechno. Možná to byly nejlepší sestavy, které jsem kdy zacvičila. Ještě nyní se na to velmi ráda podívám." říká Světlana Chorkinová, která zlato obhájila i o čtyři roky později v Aténách.

Půvabná blondýnka ale už v té době měla za sebou několik skandálů, to když nafotila seriál fotografiií pro ruské vydání časopisu Playboy. Ve sportovních kruzích byla často terčem kritiky za nesportovní chování.

Sama pozná, kdy má vyhrát

Označovala se také za skutečnou vítězku soutěží, na kterých nevyhrála, pro horší bodové hodnocení jejího výkonu rozhodčími. Nejinak tomu bylo i na jejích posledních olympijských hrách v roce 2004 v Sydney.

"V té době se mi nic nedařilo, ale s tou sestavou jsem byla moc spokojená. Ano, dopustila jsem se jedné chyby, přesto si myslím, že jsem měla vyhrát. Rozhodčí to však viděli jinak. To že jsem tehdy nezvítězila nebyla tak docela moje vina." myslí si ještě dnes královna bradel, jak se Chorkinové přezdívalo.

V roce 2003 zvítězila ve finále víceboje na MS ve věku 24 let, čímž se zařadila po bok československé gymnastky Věry Čáslavské jako druhá nejstarší mistryně světa v historii sportovní gymnastiky. V den pětadvacátých narozenin oznámila světu, že končí s aktivní gymnastikou.

Chorkinová jako umělkyně

"To si myslím, že byl bod, od kterého se musíte odrazit a dělat novou, nesportovní kariéru. V pětadvaceti letech jsem prostě chtěla žít normální život. Sportovní kariéra byla uzavřena. Rozhodnuta jsem byla dávno dopředu. Ne v Aténách, ne v Sydney."

Chorkinová se začala věnovat umění. Hrála divadlo, zpívala a také se stala matkou, když v roce 2005 porodila ve Spojených státech syna Vladislava. Jako svobodná matka ale žije v Rusku a zapojila se aktivně do politiky.

V roce 2007 byla zvolena do dolní komory parlamentu Státní dumy za politickou stranu Jednotné Rusko. Svět si ji však bude pamatovat jako držitelku sedmi olympijských medailí a dvaceti ze světových šampionátů. Nejvíce, dvě zlaté a tři stříbrné, získala na mistrovství světa v roce 1997.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme