Hádky o Sazku se dostaly i na plénum ČOV

Debaty kolem Sazky a také jméno nového předsedy Českého olympijského výboru dnes probírali členové Pléna ČOV. A zejména kolem první otázky se strhla velká diskuze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval odpověděl na otázky týkající se financování sportu

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval odpověděl na otázky týkající se financování sportu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Funkcionáři se střetli nad zprávou o hospodaření a hlavně nad bodem, který se dá shrnout jako "kauza Sazka". Padala místy i ostřejší slova. Zprávu přednesl místopředseda ČOV pro ekonominku a marketing Jiří Kejval.

Roman Ječmínek, který byl i místopředsedou představenstva Sazky v době jejích problémů, potom cítil potřebu doplnit ji o další čtyři body. Jedním z nich byla třeba ztráta 860 tisíc korun zaviněná údajně změnou DPH.

I jeho další kritika nadzvedla člena výkonného výboru ČOV Františka Jandu, který zmínil vysoké platy a náhrady členů představenstva Sazky a zároveň dozorčí rady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plénu ČOV mluvil na Radiožurnálu moderátor Petr Král s Tomášem Kohoutem

„Ti lidé prostě zešíleli! Když vylezly stomilionové platy a stomilionové náklady na jejich sekretariáty, ta ,rozprasenost´, kumulovaná ztráta vinařství Kolby, jenom aby měli na stole výnos vlastních vinic. A tento člověk nás dnes obvinil, že jsme mu zkazili byznys,“ opřel se František Janda do Romana Ječmínka.

Ten původně nechtěl jeho slova komentovat, ale pak reagoval tím, že vysoké platy a odměny považuje za normální. Jejich pobírání pak snažil vysvětlit.

„Dalo by se říct, že to byly náhrady za účast ve statutárních orgánech, které byly schváleny valnou hromadou Sazky a odpovídaly zcela průběhu, respektive výkonnosti Sazky. V tom nevidím problém. Problém vidím v úplně jiných věcech. Základní jsou v tom, jak se choval majoritní akcionář, jehož součástí byl pan doktor Janda,“ prohlásil Ječmínek.

Tento argument ale není asi úplně přesný. Majoritním akcionářem myslel Roman Ječmínek ČSTV, tam ale byl právě František Janda za komoru sportovních svazů (za Český šermířský svaz) a ta vystupovala proti záměrům bývalého vedení Sazky. Větší přestřelka se ale kvůli Sazce strhne za týden v sobotu na VH ČSTV.

V čele ČOV bude nejspíš Jiří Kejval

Probíralo se také jméno budoucího předsedy ČOV. Současný předseda Milan Jirásek dnes opakovaně potvrdil, že se o funkci už nebude ucházet. Volby by měly být 1. listopadu, ale kandidát zřejmě bude jen jeden - současný místopředseda pro ekonomiku Jiří Kejval.

„My jsme měli v neděli plénum Českého veslařského svazu a tam mě valná hromada nominovala na podzimní volby na předsedu Českého olympijského výboru. Určitě budu kandidovat,“ konstatoval Kejval.

A navíc dodal: „My se snažíme být ve sportu jednotní, ale to neznamená, že by eventuálně neměli být žádní protikandidáti. Zatím jsem to neřešil, nikoho jsem neviděl, ani jsem neslyšel, že by to někdo oznámil.“

To se zamlouvá i současnému předsedovi ČSTV Miroslavu Janstovi, který právě s Kejvalem už měsíce spolupracuje.

„Mám z toho radost, protože to jde směrem, který jsme s kolegy naplánovali, na kterém se snažím celý ten postup transformace českého sportu držet. Takže to je taková další dlaždička do mozaiky, co stavíme.“

A zdá se, že nový předseda, tedy nejspíše Jiří Kejval, bude skutečně šéfovat organizaci, která by doopravdy měla zastřešit celý český sport a stát se jak jakousi jeho mluvčí i směrem ke státu. ČOV totiž schválil sice drobnou, ale k tomu směřující změnu stanov.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme