Hala pro ME je důkazem zájmu o polské plavání

Velkou renesanci, která se zatím vyhýbá Česku, zažívá ve světě sportovní plavání. Zvýšený zájem v řadách sportovců i fanoušků dokumentuje i péče věnovaná vrcholným akcím roku. Zatímco utracené miliardy v případě čínského pořadatele letošního světového šampionátu nikoho příliš nepřekvapily, v případě našeho severního souseda, který právě pořádá mistrovství Evropy, už zmíněné vysoké investice stojí za zamyšlení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dějiště plaveckého ME 2011 v polském Štětíně

Dějiště plaveckého ME 2011 v polském Štětíně | Foto: Michal Jurman

"Když jsem byl v roce 1998 na svém prvním mistrovství Evropy v krátkém bazénu, tak tam Poláci nebyli. Pak najednou se to začalo rojit od juniorských let, dnes mají pět vyrovnaných chlapů a pět vyrovnaných holek a vozí medaile," hledá počátky rozmachu polského plavání ten nejzkušenější reprezentant z českého výběru Květoslav Svoboda.

Od nového tisíciletí polský zvýšený zájem o plavání trvá a dokladem je například i péče věnovaná evropskému šampionátu v krátkém bazénu včetně nového plaveckého komplexu ve Štětíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V polském Štětíně natáčel reportér Michal Jurman

"Minulý rok v prosinci se zde konal národní šampionát, nová Floating Aréna byla otevřena o měsíc dřív," upřesňuje mluvčí šampionátu a ředitel tiskového centra Jakub Kowalsky.

Už ale nedodává, že Floating Aréna, která si nezakládá na nějaké honosnosti, ale spíše maximální praktičnosti, nebyla a priori postavena pouze pro potřeby blížícího se šampionátu. Důvod byl mnohem prozaičtější: zájem o to podpořit rozvoj polského plavání.

"Nedávno jsem četl, že ten komplex by měl být součástí velké propagace polského plavání, že by ještě měli postavit dva až čtyři stejné bazény po celém Polsku. Je vidět, že když za tím stojí stát, tak sport kvete," závidí tak trochu mezi řádky Polákům jejich "plavecký květ" Květoslav Svoboda, který se z pozice radního snaží o podobnou propagaci alespoň v rámci jihomoravského Znojma.

Závadové přijde štětínský bazén zvláštní

Vcelku rodinný plavecký komplex ve Štětíně dokazuje na každém rohu, že plaváním to zde opravdu žije. Na venkovní zdi visí pamětní tabule úspěchů polských plavců z evropských a světových šampionátů, uvnitř se zase fotografiemi připomínají handicapovaní plavci nebo vodní pólisté.

Ačkoliv samotná hala nemusí nakonec každému úplně vyhovovat. "Ten bazén je takový zvláštní, jiný. Všechny ty uličky jsou takové složité. Ale pokud se s tím Poláci poperou a bude tu dobrá atmosféra, tak to bude super," komentuje dojmy z Floating Arény specialistka na polohové tratě Barbora Závadová.

O tom, že se Poláci budou muset s organizací či zájmem fanoušků na šampionátu "prát", se ale dá už nyní poměrně úspěšně pochybovat. Ačkoliv Prahu se Štětínem dělí pět až šest hodin jízdy autem, rozdíl v zasazení plavecké kultury do sportovního povědomí by se mezi oběma městy (potažmo státy), vyčíslit kilometry ani nedal.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme