Handicapovaný cyklista Bouška se úspěšně prosazuje i v tvrdší konkurenci

Cyklistika je na té nejvyšší úrovni jedním z nejnáročnějších sportů. A málokdo dokáže kombinovat silniční závody s dráhovými. O to víc stojí za uznání výkony handicapovaného cyklisty Jiřího Boušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Bouška | Foto: Tereza Jelínková

"Samozřejmě, že ten sport handicapovaných, speciálně cyklistika, se posunul hodně dopředu. V současnosti si nedovedu představit, že bych chodil dlouho do práce,“ říká spastik Jiří Bouška, který prodělal dětskou mozkovou obrnu a má tak potíže s motorikou.

Ani to mu ale nezabránilo v tom, aby se stal profesionálním cyklistou a sbíral medaile z velkých akcí na dráze i na silnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace Jiřího Boušky přibližuje Mirko Vasić

"Ta výkonnost toho sportu jde nahoru. To bylo vidět o na paralympiádě v Londýně, že lidé začínají chodit i na ty výkony a že si to užívají. A výkony už jsou opravdu reprezentativní," konstatuje k růstu úrovně svého sportu český cyklista, který vybojoval na londýnských Hrách bronz v časovce.

V kategorii C4 triumfoval jeho krajan a další profesionál Jiří Ježek. Oba mají přitom zcela rozdílný handicap - Ježek má totiž podkolenní amputaci. Mezinárodní federace se ale snaží snižovat počet kategorií a slučovat sportovce s podobným stupněm postižení.

"Pro některé to byl konec, pro některé to byl impuls, aby se zlepšili. Třeba v mém případě šlo o vyloženě spasticky postižené cyklisty a já jsem jeden ze tří, kteří stále závodí. A jsem jediný, který se v té tvrdší konkurenci dostal na stupně vítězů.“

Aby to Bouška nadále potvrzoval, absolvuje v zimě tvrdou přípravu na sezónu, která je ale přeci jen trošku jiná než u profesionálních nehandicapovaných cyklistů.

"Tu vytíženost mají větší, protože u nás hraje roli, že máme kratší závody. Přeci jen postižení hraje určitou roli, není možné stejné zatížení těla, jako u zdravých sportovců. Například. TOP profesionál je na stech závodních dní, my máme polovinu a ještě k tomu kratších závodů. Profesionál má určitě odzávoděno více,“ říká Jiří Bouška.

Martin Charvát, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme