Handicapovaný cyklista Bouška vypráví svůj příběh dětem. Určitě je to ovlivňuje, říká

Cyklisté s handicapem mají před sebou světový šampionát na dráze v Itálii. Bude mezi nimi také několikanásobný paralympijský medailista a mistr světa Jiří Bouška, který se kromě svého závodění stará také o propagaci sportování s tělesným postižením. Společně se svým sponzorem připravil soutěž pro školáky, která se týká letních paralympijských her v Riu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista Jiří Bouška | Foto: Pavel Petr

„Probírali jsme možnosti, kterými by mě mohli podpořit, a vznikl takový zajímavý projekt, že vypíšeme výtvarnou soutěž do škol, která nějakým způsobem zobrazí mojí cestu do Ria,“ vysvětlil na úvod své propojení s firmou dodávající školní nábytek Jiří Bouška. Hlavním smyslem akce je propagovat paralympijský sport a samozřejmě také cyklistiku.

„Přeci jenom zaměření se na ty nejmladší ročníky, a na ten školní věk, by mohlo přinést nějaké ovoce v povědomí těch dětí – jednak o sportu a zadruhé o paralympijském sportu,“ vysvětluje Bouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

S handikapovaným cyklistou Jiřím Bouškou o jeho mimozávodních aktivitách mluvil reportér ČRo Pavel Petr

Samotná soutěž skončí poslední březnový den. Vybrat vítězné obrázky nebude jednoduché.

„Ty nápady jsou opravdu silné a to grafické zpracování je úžasné, to je opravdu jako od profíka,“ hodnotí tvorbu dětí paralympijský vítěz.

Výtvarná díla navíc mají cyklistu, který prodělal dětskou mozkovou obrnu levé poloviny těla, motivovat.

S dětmi je Jiří Bouška v pravidelném kontaktu. Jezdí za nimi do škol.

„Setkávám se s velice dychtivým přijetím těch informací. Nějakým způsobem to v těch dětech nechává nějakou stopu. Učitelé se potom ozývají zpětně a chtějí ty přednášky i pro další ročníky. Nějakým způsobem to tu generaci určitě musí ovlivňovat,“ říká český reprezentant.

Důležité je školákům ukázat, že i s handicapem se dá bez problémů sportovat a třeba bojovat o medaile z mistrovství světa nebo paralympiády.

„Určitě tam je faktor toho, že jim člověk ukáže, že byl ve stejném věku, měl stejné starosti, problémy a měl je třeba i větší, ale i přesto se z toho dokázal pílí a odhodláním dostat nahoru a uspět. Myslím si, že když jim člověk ukáže, že měl horší nebo komplikovanější výchozí pozici, a přesto se dokázal prosadit, tak že je to zaujme,“ vysvětluje Jiří Bouška.

Zaujme je to proto, že ve školním věku je prakticky každý ovlivnitelný.

„Někdo třeba řeší nějaké problémy, které nechce navrch ukazovat, a vy pak najednou přijdete s tím, že jste ten problém měl také, ale nějak jste ho vyřešil. K tomu jim pak řeknete nějaký příběh,“ dodává úspěšný paralympionik.

Ten další jim určitě Jiří Bouška bude vyprávět po mistrovství světa v dráhové cyklistice, kde obhajuje bronzovou medaili z kilometru s pevným startem a čeká ho také stíhačka.

Pavel Petr, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme