Házenkář Filip Jícha si angažmá v Kielu užívá

Tenis ve Wimbledonu, fotbal v Barceloně, hokej v Montrealu. Každý druh sportu má na světě místo, které je danému odvětví mimořádně zaslíbené. A platí to pochopitelně také o házené, kterou si už pár desítek let vzorně opečovávají v německém Kielu. Nejlepší místa na tribuně se dědí, a jen málokdy zůstávají v sezoně prázdná. Vidět v akci nejlepší hráče světa touží pravidelně přes deset tisíc fanoušků, a platí to také obráceně. Oblékat dres THW je snem nejednoho házenkáře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští házenkáři po vítězství nad Řeckem

Čeští házenkáři po vítězství nad Řeckem | Zdroj: ČTK

Filipu Jíchovi se tento sen splnil v roce 2007, teď hraje v Kielu čtvrtou sezonu, neustále si vylepšuje své střelecké statistiky, a zatím se nezdá, že by mu měl život v jednom z nejlepších klubů světa zevšednět.

"Je to hrozně příjemné, myslím, že to člověku nezevšední. Atmosféra tady je úžasná, pořád si to tady užívám," pochvaluje si své působiště Jícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Radiožurnálu Jaroslav Plašil navštívil nejlepšího českého házenkáře Filipa Jíchu v Kielu

Jen je to někdy pořádný rachot, takže když jdou Filipovi do hlediště držet palce manželka Hana a dcera Valerie, musí dát maminka roční holčičce růžové klapky na uši. Atmosféra je na házené v Německu skvělá všude, ale fanoušci v Kielu mají jednu obrovskou výhodu. Jejich oblíbený tým nabitý hvězdami totiž v drtivé většině případů vítězí. V německé bundeslize útočí na sedmý titul v řadě, a často i na nervy soupeřů.

"Samozřejmě je to frustrující, ale člověk s tím musí trochu 'počítat' a neztratit hlavu. Dá se říct, že Kiel je nejlepší tým světa, takže je vždycky zážitek tady hrát. Já si to užívám, " říká házenkář německého Wetzlaru Alois Mráz, který si teď aktuální sílu THW Kiel se svým celkem v bundeslize vyzkoušel. A přiznává, že Filipu Jíchovi tak trochu závidí.

"Samozřejmě v dobrém. Je to špička, to nejlepší, co může člověk v házené zažít. Když v celé sezóně ztratíte maximálně tři body, je to dobré i pro vaše sebevědomí," uvědomuje si Mráz.

Sportovec roku

A dá se celkem napevno počítat i s tím, že budou mít úspěchy Kielu a Filipa Jíchy odezvu, třeba v anketě Sportovec roku. A to navzdory tomu, že český házenkář nevlastní zlatou olympijskou medaili, nemá titul mistra světa ani nebyl ve finále grandslamu. Ono táhnout tým, který vyhrál prestižní Ligu mistrů, nebo být nejlepším hráčem evropského šampionátu, má také svou váhu.

"Pro mě by byla velká čest dostat se do první desítky ankety. Ale když se tam nedostanu. vůbec nebudu zklamaný. Budu si pořád hrát tu svoji házenou, která mě naplňuje a budu se snažit svými výkony třeba ovlivnit mladší generaci, aby začala hrát házenou. A třeba pak někdo z ní bude v první desítce nebo rovnou Sportovcem roku," přeje si Filip Jícha.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme