Házenkář Jícha měl skvělý rok s velkou kaňkou

Házenkář se v dvaapadesátileté historii novinářské ankety Sportovec roku objevil v nejlepší desítce jedinkrát. A to právě letos. I to dokumentuje, jak výjimečný rok Filip Jícha zažil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Jícha se podepisuje fanouškům

Filip Jícha se podepisuje fanouškům | Foto: Jiří Hošek

,,Byl extrémně příjemný, naplňovalo mě to a dávalo mi pocit, že to dělám správně. Ale já nerad říkám, jestli to bylo nejlepší,“ brání se nabízené nálepce Filip Jícha. Že ale nejde o nálepku neoprávněnou, dokazuje výčet jeho letošních úspěchů.

S národním týmem obsadil osmé místo na evropském šampionátu, s Kielem vyhrál německou bundesligu i Ligu mistrů. A ani v jedné z těchto tří soutěží se nenašel úspěšnější kanonýr než právě odchovanec Starého Plzence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Házenkář Jícha měl skvělý rok s velkou kaňkou

,,Tak to přicházelo. Ale popravdě jsem to ani nevnímal a nebylo to pro mě důležité, abych si čtyři kola před koncem Bundesligy řekl, že musím dávat branky,“ tvrdí.

Na triumfy z palubovek pak zákonitě navázaly také primáty anketní. ,,To bylo příjemné, že jsem dostal pomyslný titul nejlepšího házenkáře od německých fanoušků. A také jsem dostal trofej pro nejlepšího hráče od kapitánů a poté i od manažerů. To potěší, protože to je cena od lidí, kteří tomu rozumí,“ říká Jícha.

Ale abychom jenom nechválili, jeden kaz na jinak povedeném roku není až tolik problematické najít. V červnu nezvládli Češi baráž o účast na světovém šampionátu se Srbskem. Mistrovství reprezentaci uniklo o jediný gól. Filip Jícha ovšem věří, že i to může tým do budoucna posílit.

,,To byla hořká a smutná kaňka. Ale první dvě finále Ligy mistrů jsem také prohrál a někdo mi řekl, že dobrý sportovec musí před velkými vítězstvími přijmout velké porážky.“

Právě na světovém šampionátu, který mají házenkáři na programu v lednu ve Švédsku, bude oceněn nejlepší hráč planety za rok 2010. Filip Jícha patří ke žhavým kandidátům, přestože sám si velké šance nedává.

V anketě hlasují také fanoušci a těch zapálenějších je ve Francii nebo Chorvatsku určitě více než v Čechách. Připomenu, že do finálové pětky se kromě českého kanonýra dostali ještě Francouzi Omeyer s Karabatićem, Chorvat Vori a Španěl Sterbik.

I kdyby dostal některý z nich přednost, bude brát Filip Jícha končící rok pozitivně: ,,Třeba byl rok 2010 dobrý k tomu, že rok 2013 bude ještě lepší.“

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme