Házenkáři mohou za úspěch na ME získat statisícové bonusy

Když si přečtete stručné vizitky českých hráčů, kteří reprezentují na evropském šampionátu v Rakousku, u všech najdete v rubrice povolání slovo házenkář. Sport je živí. Některé dobře, některé hůře. Svoje umění převádí v těchto dnech i na mistrovství starého kontinentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maskot šampionátu

maskot šampionátu | Foto: EHF Handball Euro 2010 Austria

Jestli si ale myslíte, že za to dostávají enormní sumy peněz, pak vás z omylu vyvede technický vedoucí týmu Miloš Šverma: „Je to tak, že za každý den účasti na reprezentační akci má každý hráč sto korun českých a tady na Evropě máme ekonomické podmínky vylepšené, protože hráči dostávají deset euro kapesné na den."

„Pokud se daří, tak to družstvo nějaký peníz vydělá, samozřejmě je to neporovnatelné s ostatními špičkovými mužstvy," dodává Miloš Šverma.

Existují jen dvě cesty, jak s házenou dosáhnout na slušné peníze. Tou první je podpis smlouvy s bohatým bundesligovým klubem, popřípadě angažmá ve Španělsku nebo ve Francii. Tou druhou je dosáhnout s reprezentací na nejvyšší příčky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Házenkáři mohou za úspěch na ME získat statisícové bonusy

Mistrovství Evropy je nejtěžším turnajem

Jenže to je speciálně na mistrovství Evropy nesmírně těžké. „Mistrovství Evropy je prakticky nejsilnější soutěž," říká bývalý kouč reprezentace Vladimír Habr a dodává: „Mistrovství světa je, dá se říci, svou úrovní daleko slabší, protože je tam řada mimoevropských států, kde házená není až tak populární. To samé je olympiáda, kam je spíš těžké se dostat, ale získat tam úspěch už je snazší. Nejtěžší je skutečně mistrovství Evropy."

Je to prostě tak, jak to je, lépe řečeno, jak by to mělo být i v životě. Úspěch, nebo chcete-li dobrá práce, rovná se odměna. Za postup ze skupiny by měli čeští házenkáři jako tým dostat 300 000 korun. 50 000 pak za každý bod v hlavní skupině a 200 000 za postup do finále. Jestliže se stanou v Rakousku mistry Evropy, připíše si mužstvo na společné konto 300 000 korun. O 100 000 méně dostane za bronzové medaile.

„Jsou to samozřejmě peníze, které každý rád uvidí, nebo by na ně rád dosáhl, ale asi to není to hlavní, proč se tady snažíme," říká technický vedoucí týmu Miloš Šverma a dodává: „Nikdo z těch hráčů sem nejezdí pro peníze, každý vidí svojí možnost se tu prezentovat v něčem jiném."

Zatím se zdá, že svazová pokladna může v klidu spát. Ostrá redukční dieta jí nehrozí. Konečně i pohled do historie hovoří jasnou řečí: z osmi dosavadních evropských šampionátu je maximem českého týmu šesté místo z roku 1996.

Dvakrát mužstvo v závěrečných bojích chybělo, naposledy před dvěma lety v Norsku skončilo po vyřazení v základní skupině čtrnácté.

Ladislav Válek, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme