Házenkářky Černé Hory ukončily vítěznou sérii Norek a vyhrály mistrovství Evropy

Házenkářky Černé Hory získaly premiérový titul mistryň Evropy. Ve finále v Bělehradu porazily Norsko 34:31 po druhém prodloužení a ukončily jeho nadvládu. Norky vyhrály předtím evropský šampionátn čtyřikrát za sebou, navíc jsou úřadujícími mistryněmi světa a olympijskými vítězkami.

Házenkářky Černé Hory slaví premiérový titul z mistrovství Evropy

Házenkářky Černé Hory slaví premiérový titul z mistrovství Evropy | Zdroj: Reuters

Čenohorky tak oplatily Norkám porážku z olympijského finále v Londýně, kde Norsko zvítězilo 26:23. Nad favoritkami dlouho vedly, na začátku druhého poločasu už o tři góly.

Norské hráčky ale dokázaly vyrovnat a samy se dostaly do vedení. V závěrečné patnáctiminutovce druhého poločasu začala dramatická bitva o každý gól. V 60. minutě Černá Hora vedla, ale Norsko dokázalo srovnat na 24:24.

V úvodní pětiminutovce prodloužení vedly hráčky Černé Hory opět o tři branky, ale Norky dokázaly opět ztrátu smazat. Díky přesilovce vyrovnaly 15 sekund před koncem prvního prodloužení. Finále rozhodla až 79. minuta, kdy se Černohorky dostaly do dvougólového vedení 33:31.

Prodloužení rozhodlo také duel o bronz. V zápase bohatém na góly vyhrálo Maďarsko nad domácím Srbskem 41:38 a získalo medaili po osmi letech. Nejlepší čtyři týmy si zároveň zajistily přímý postup na mistrovství světa, který se za rok bude hrát opět v Srbsko.

České reprezentantky obsadily dvanácté místo a o účast na mistrovství světa budou hrát v červnu ve dvojzápase proti Islandu.

Finále: Černá Hora - Norsko 34:31 po druhém prodl. (28:28, 24:24, 12:11)
Nejvíce branek: Kneževičová 10/1, K. Bulatovičová 8/3, Radičevičová 5 - Alstadová 11/1, Lökeová 5, Edinová 4/1. Rozhodčí: Marin, Garcia (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/2. Vyloučení: 7:2. Diváci: 10.000

O 3. místo: Maďarsko - Srbsko 41:38 po prodl. (33:33, 21:19)
Nejvíce branek: Rédeiová-Soósová 9, Tomoriová 8, Görbiczová 6 - Ognjenovičová, Filipovičová a Lekičová po 7. Rozhodčí: Gusko, Repkin (oba Běl.). Sedmimetrové hody: 6/6 - 4/3. Vyloučení: 1:4. Diváci: 11.000

Konečné pořadí ME: 1. Černá Hora, 2. Norsko, 3. Maďarsko, 4. Srbsko, 5. Dánsko, 6. Rusko, 7. Německo, 8. Švédsko, 9. Francie, 10. Rumunsko, 11. Španělsko, 12. ČR, 13. Chorvatsko, 14. Ukrajina, 15. Island, 16. Makedonie

All Star tým turnaje: Haraldsenová (Nor.) - Radičevičová, Bulatovičová (obě Č. Hora), Lökeová (Nor.), Lekičová, Damnjanovičová (obě Srb.), Kuzněcovová (Rus.)

Nejužitečnější hráčka ME: Edinová (Nor.)