Házenkářky vyhrály na Ukrajině a přiblížily se postupu na ME

České házenkářky po středečním vysokém vítězství nad Itálií vyhrály i druhý zápas kvalifikace mistrovství Evropy. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného zásluhou zlepšeného výkonu po přestávce zvítězily na Ukrajině 24:20 a udělaly výrazný krok k postupu na šampionát v příštím roce.

Iveta Luzumová

Iveta Luzumová | Zdroj: ČTK

„Toto vítězství je další krok k postupu do Švédska. Ještě by to chtělo v březnu sebrat nějaké body Srbkám," uvedl v tiskové zprávě Bašný. „Lepší začátek kvalifikace jsme si nemohly přát," řekla křídelnice Jana Knedlíková.

Češky začaly v Užhorodu výborně. Bleskově si vytvořily tříbrankový náskok a v šesté minutě vedly 4:1. Jenže pak přišlo velké trápení v útoku. Bašného tým skoro dvanáct minut střelecky mlčel a Ukrajinky mezitím otočily skóre.

České hráčky byly v útoku dál bezradné, nevěděly si rady s domácí obranou a pálily z dálky a z nepřipravených pozic. Ukrajinky naopak daly několik laciných branek ze střední vzdálenosti a těsně před přestávkou získaly pětigólové vedení, které v poslední sekundě první půle zkorigovala Adámková.

„Utkání jsme dobře začali, ale po dvou neproměněných sedmimetrových hodech si děvčata přestala věřit. K tomu Ukrajinky začaly hrát aktivně v obraně i v útoku, my jsme se nestačili vracet do obrany, a proto se skóre otočilo," mínil Bašný.

Kamila Kordovská zapadla do A-týmu ženské reprezentace velmi rychle! Ve svém druhém utkání totiž vstřelila nejvíc branek z českých hráček a náremně si na palubovce rozuměla s Ivetou Luzumovou. Podívejte se na rozhovor, který si mladičká házenkářka užila.

Posted by Czech Handball Team on 11. říjen 2015

Po změně stran ale hostující tým výrazně přidal. Přitvrdil v obraně, a když v 36. minutě snížila Luzumová po individuální akci na rozdíl jedné branky, vzal si ukrajinský trenér oddychový čas. Rozjeté Češky tím však nezbrzdil a v 39. minutě Knedlíková otočila stav.

Hostujícímu celku se vrátila pohoda z úvodu utkání a těsně před polovinou druhého dějství zvýšil na 18:16. Skórovala netradičně obranářka Štěrbová, která se dnes rozloučila s reprezentační kariérou. Vzápětí se prosadila zkušená Luzumová a Češky vedly o tři branky.

Role na hřišti se zcela obrátily a Ukrajinky, které na úvod kvalifikace vysoko prohrály v Srbsku, se najednou vůbec nemohly prosadit v útoku. V 52. minutě upravila Keclíková ze sedmičky už na 21:17 a závěr už Češky bez problémů zvládly.

Nejlepší střelkyní byla se sedmi brankami teprve sedmnáctiletá Kamila Kordovská. „První poločas byl ukázkou toho, jak nesmíme hrát, druhý naopak toto, jak musíme. Ten byl z naší strany výborný. Dařilo se nám plnit to, co jsme si řekli v přestávce v kabině," řekla Kordovská, která hrála na spojce vedle zkušené Ivety Luzumové.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek 2016:
Ukrajina - ČR 20:24 (12:8)
Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová, Müllnerová - Adámková 1, Hrbková 1, Jeřábková 2, Keclíková 3, Knedlíková 1, Kolomazníková, Kordovská 7, Luzumová 6, Růčková 1, Ryšánková, Salčáková 1, Stellnerová, Štěrbová 1.
Nejvíce branek Ukrajiny: Borščenková, Perederijová obě 5. Rozhodčí: Lidacká, Lesiaková (obě Pol.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 6/3. Vyloučení: 7:3. Diváci: 1000.