Hendikepovaný Kvoch skončil ve sledge hokejové reprezentaci a věnuje se tenisu

Pro handicapované je sport obrovskou životní výzvou. V případě osmačtyřicetiletého Tomáše Kvocha to platí dvojnásob. Jako mladý přišel o obě nohy. Bez aktivního pohybu ale nezůstal. S reprezentačním týmem sledge hokejistů startoval na paralympiádách ve Vancouveru a v Soči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hendikepovaný sportovec Tomáš Kvoch skončil ve sledge hokejové reprezentaci a věnuje se tenisu

Hendikepovaný sportovec Tomáš Kvoch skončil ve sledge hokejové reprezentaci a věnuje se tenisu | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Po hrách v Soči Tomáš Kvoch, jeden z nejzkušenějších v týmu, oznámil, že v reprezentačním výběru končí. Nikdo tomu nechtěl věřit. On se tak ale skutečně rozhodl.

„Hlavně to bylo ze zdravotních důvodů a pak jsem se začal více věnovat tenisu,“ vysvětlil Kvoch. Tenisu se věnuje dlouhých dvanáct let. Oba jeho hlavní sporty vyžadují jiné přednosti.

„Sledge hokej je náročný hlavně na ruce, tenis je hlavně o jízdě. Tam musím být neustále v pohybu. Máme povolené dva dopady, jinak jsou pravidla stejné jako v normálním tenise.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hendikepovaný Kvoch skončil ve sledge hokejové reprezentaci a věnuje se tenisu

Společníkem je speciální vozík. Má především jinak posazená kola. Vlastně do šikma, aby byla možná rychlejší koordinace pohybu. Navíc je třeba ještě ovládat tenisovou raketu. Složité to prý není.

„Je to stejné jako normální jízda na vozíku, akorát mám v ruce raketu,“ svěřil se Tomáš Kvoch. Na tenisovém kurtu se s trenérem připravuje dvakrát týdně. Jak sám říká, se sportovními aktivitami to už nehodlá přehánět.

„V tomhle věku už nemá cenu blbnout. Už musím trochu zmírnit. Takže teď to bude tenis a přes zimu sledge hokej, to na fyzičku stačí,“ říká Kvoch.

Jenže sportovní kalendář je nabitý. Aktuálně se účastník dvou zimních paralympiád chystá na tenisové turnaje do Rakouska a pak se představí domácímu publiku v Brně. Před startem sledge hokejové sezóny zvládne ještě klání zařazené do Českého poháru.

Tenis pouze pro zábavu

„U nás v republice to hraje dvacet hráčů. Hraju jenom proto, že mě to baví. Nemám žádné velké cíle. Tam je důležitý světový žebříček, pak se můžeš pohybovat někde jinde.“

Se světem velkého tenisu bývají spojené také vysoké finanční odměny. O tenise vozíčkářů to tak úplně neplatí.

„Peníze se dají vydělávat do 80. místa ve světovém žebříčku. Ze začátku se platí startovné třeba 300 euro, ale dobrý hráč si vydělá třeba 1500 euro,“ vypočítává Tomáš Kvoch. Pro pátého nejlepšího Čecha je to ovšem hodně vzdálená meta. Alespoň v současné době.

„Teď jsem na 280. místě, takže už jenom 200 míst, to je brnkačka,“ uzavřel s optimismem jemu vlastním povídání Tomáš Kvoch.

Pavel Petr, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme