Historik Rostislav Švácha převzal ocenění MOV za Sport a umění

Český historik Rostislav Švácha převzal cenu Mezinárodního olympijského výboru za Sport a umění. Respektovaný teoretik umění a architektury ji dostal za knihu ‚Naprej‘, ve které se věnuje sportovním stavbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český historik Rostislav Švácha převzal ocenění MOV za Sport a umění | Foto: olympic.cz

V knize se Rostislav Švácha věnuje architektonickým dílům, která od 16. století po současnost sloužila sportu a tělesné výchově. Představuje první dílo tohoto druhu z rukou českých historiků architektury. Sport vnímá jako důležitou lidskou aktivitu.

„Nebyl to úkol pro jednoho člověka. Musel jsem dát dohromady tým z mladých historiků architektury, většinou to byli dokonce moji žáci. Oni se pro ten úkol zapálili a najednou se ukazuje, že i pro historii umění se otevírá se sportem nový svět,“ uvedl Rostislav Švácha.

Právě umění a sport podle něj dohromady patří. „Rozhodně ano a my děláme všechno pro to, aby k sobě opravdu patřily,“ tvrdí. Dokladem spojení je navíc sám název knihy. Ke sportu má opravdu blízko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umění a sport patří k sobě, říká historik Rostislav Švácha, který převzal ocenění Mezinárodního olympijského výboru

„Naprej je staré sokolské heslo a znamená to vpřed. Používali ho zakladatelé Sokola Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner,“ říká Rostislav Švácha.

Ocenění převzal v sídle Českého olympijského výboru z rukou jeho předsedy Jiřího Kejvala.

„Je to úžasná kniha, která oslavuje sport a architekturu. Ukazuje propojení a ukazuje, co se za dobu trvání sportu v České republice postavilo zajímavého.“

Do budoucna ale nezůstane jen u tohoto projektu. Nabízí se také propojení s výtvarným uměním.

„Předpokládám, že za rok budeme mít možnost vydat další knihu, která bude pojednávat o českém výtvarném umění ve vztahu ke sportu. Bude to takové pokračování téhle knihy a další kamínek do olympijské myšlenky propojení sportu a umění,“ upřesnil Jiří Kejval.

Pavel Petr, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme