Hlavní cenu fair play dostali horolezci Bělík s Auermüllerem a tenista Kodeš

Český klub fair play udělil ceny fair play za rok 2012, tu hlavní získali horolezci Antonín Bělík s Vítem Auermüllerem a také bývalý tenista Jan Kodeš. Zvláštní cenu získala společná charitativní akce České basketbalové federace a České televize Každý koš pomáhá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý tenista Jan Kodeš s cenou za celoživotní postoj a horolezci Antonín Bělík (vlevo) a Vít Auermüller (vpravo) s hlavní cenou za čin na slavnostním vyhlášení cen Českého klubu fair play za rok 2012 19. března v Praze.

Bývalý tenista Jan Kodeš s cenou za celoživotní postoj a horolezci Antonín Bělík (vlevo) a Vít Auermüller (vpravo) s hlavní cenou za čin na slavnostním vyhlášení cen Českého klubu fair play za rok 2012 19. března v Praze. | Zdroj: ČTK

„Letos se sešlo více návrhů než obvykle. Mezi nimi je řada případů, kdy si sportovci dokázali bleskově srovnat správné hodnoty a podle nich se také zachovat. Velkou skupinu tvoří i ti, kteří jsou dlouhá léta správným příkladem a dokázali důsledně vychovávat i své nástupce. To je ohromně záslužná práce,“ uvádí na stránkách Českého olympijského výboru Květa Pecková-Jeriová, předsedkyně ČKFP.

Antonín Bělík s Vítem Auermüllerem vzdali 300 metrů pod vrcholem výstup na pákistánskou osmitisícovku Broad Peak a místo toho zachránili tchajwanského kolegu, který po dvě stě metrů dlouhém pádu zůstal ležet daleko od výstupové trasy. Do nejbližšího tábora s ním pak sestupovali 11 hodin a sami pak horu zdolat nemohli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předávání cen fair play sledoval přímo na místě i reportér Tomáš Kohout

„Beru to jako samozřejmě, už odmala mě k tomu rodiče vedli. Když jsem s nimi jezdil do Vysokých Tater, byl jsem tam svědkem toho, jak naši kamarádi zachraňovali své přátele, kteří se třeba nevrátili večer z túry. Myslím, že je to normální, tak by měl zareagovat každý, i v jiném sportu, než jen v horolezectví,“ řekl Auermüller.

Tato expedice byla pro českou výpravu významná ještě z jednoho důvodu - jako první Češka vystoupala na Broad Peak při této expedici Zuzana Hofmanová, ale už se z ní nevrátila.

Vítěz tří grandslamových turnajů Jan Kodeš dostal hlavní cenu za celoživotní postoj za příkladnou sportovní i osobnostní kariéru, mimo jiné za to, že coby nehrající kapitán daviscupového týmu v 80. letech usiloval o vyřešení složité situace kolem Ivana Lendla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Auermüller komentuje své ocenění od Českého klubu fair play

Čestná uznání obdržela desítka sportovců, mezi nimi orientační běžkyně Daniela Nechanická a Lenka Kamenická, které pomohly zraněné soupeřce, atletický trenér Miroslav Novák, někdejší skokan na lyžích Mojmír Stuchlík nebo bývalý atlet Zdeněk Horáček.

Český klub fair play rozešle také deset děkovných dopisů, jeden z nich zamíří ke gólmanovi hokejových Pardubic Martinu Růžičkovi, který se vloni ve finále s brněnskou kometou přiznal k tečování puku do ochranné sítě, které rozhodčí neodpískali.

Brankář Sokola Cehnice B Petr Velíšek zase upozornil arbitry na to, že míč se dostal za brankovou čáru, i když se dál pokračovalo ve hře, a soupeř Cehnic se díky tomu dostal do vedení. Omylem připsaný gól naopak odmítla házenkářka Martina Weisenbilderová.

Oceněno bylo 46 lidí

Zvláštní cenu získala charitativní akce, kterou společně organizují Česká basketbalová federace a Česká televize s názvem Každý koš pomáhá, jejímž hlavním cílem je dlouhodobě pomáhat jednotlivcům i neziskovým organizacím.

Ceny fair play uděluje Český klub fair play při Českém olympijském výboru. Čestné sportovní chování může někdy znamenat o záchranu života, někdy může pomoci soupeři nebo opravit špatný výrok rozhodčích. Dnes bylo oceněno celkem 46 lidí.

Tomáš Kohout, Lucie Výborná, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme