Hodnocení českého dostihového roku 2012 má dvě roviny - sportovní a ekonomickou

Do konce roku 2012 už zbývají poslední desítky hodin a přichází čas na bilancovaní a zamyšlení se nad tím, co se v tomto roce povedlo a nepovedlo. Jaký byl uplnulý rok z pohledu českých dostihů přibližuje prezident Jockey Clubu Václav Luka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

122. ročník překážkového dostihu Velká pardubická vyhrála desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem | Zdroj: ČTK

„Pocity z roku 2012 jsou rozpačité. Na jedné straně rušení některých dostihů z objektivních důvodů, třeba kvůli nepřízni počasí nebo kvůli ztrátě tribuny. A na druhé straně takový závod jako Velká pardubická, to byla opravdu lahůdka, nejlepší vyvrcholení dostihové sezony," vzpomíná na vrchol překážkové sezóny Václa Luka.

Na dostihy chodí už více než 40 let, ale divácká kulisa, výkon klisny Orfé des Blins i celého startovního pole podle něj udělaly z dostihu parádní podívanou. „S každým, koho znám a kdo chodí na Velkou pardubickou celé ty roky, jsme se shodli, že něco takového jsme ještě neviděli."

Po vítězství ve Velké pardubické se Orphé des Bllins vydala do kolébky dostihového sportu. V britském Cheltenhamu ji ale žokej Jan Faltejsek několik set metrů před cílem zadržel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Luka prezident Jockey Clubu hodnotí dostihový rok 2012

„Pro mnohé to bylo určité zklamání, na druhou stranu si musíme uvědomit, že klisna měla po maximálním výkonu a tady u nás už to bylo měsíc po sezoně, koně mají naučený určitý rytmus a změna podnebí se na nich podepíše. Navíc klisna měla za sebou transport. A tady porazila výborné anglické koně."

I přes neúspěch v Anglii se český turf zahraničí prosazoval. „Už konkurujeme i v Itálii, kde jsme byli se třemi koňmi na Velké ceně Merana, to je dostih o velké peníze, kde jsou Francouzi a je to prestižní. Pozitivum je i to, že se zmnožily výjezdy našich koní v rovinovém provozu."

To potvrdil i čtyřletý hnědák Don Halling, který vyhrál italský St. Leger s dotací více než 60 tisíc EUR. Vrcholem domácí rovinové sezóny bylo tradiční české derby, ve kterém skvělým závěrem překvapivě triumfoval hřebec Kadyny.

„Bylo to velké překvapení, ale Jirkovi Chaloupkovi jsem to hodně přál, je to dobrý stratég a taktik. V tomhle dostihu měl vždycky smůlu a nikdy ho nevyhrál, trošku podceňovali i Holčáka," zmiňuje Luka i známého trenéra Kadynyho.

Do roku 2013 by si Václav Luka přál hlavně zlepšení ekonomické situce. Ta se v předcházejícím roce nepříjemně zhoršila. „To v každém případě, a dostihy rovná se peníze, takže bych si moc přál, aby nedošlo k žádným velkým propadům," dodává prezident českého Jockey Clubu.

Jakub Kanta, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme