Horké léto plavců nepřidává, spíš naopak

Každá zmínka o vodě v nastalých vedrech určitě osvěží, takže pár slov o pavání přijde určitě vhod. Pokud se týká závodní podoby - v tuzemsku se toto klasické olympijské odvětví rozhodně nemůže pochlubit přebytkem zájemců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koupání a plavání | Foto: Jan Rosenauer

Na druhé straně ale nachází uplatnění jako celoročně i celoživotně provozovatelný rekreační sport, což jistě s chutí potvrdí každý, kdo správně pochopil význam slova "plavání" a nespokojí se tedy s tím, že v tropickém počasí hledá záchranu cachtáním se nebo postáváním na mělčině.

Ubývá dětí, které mají vůli a trpělivost na to, aby snášely pravidelnou tréninkovou zátěž. O tom se také ujišťuje nějaký čas na vlastní kůži dlouholetá česká reprezentantka Ilona Hlaváčková, která je trenérkou školou povinných plavců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horké léto plavců nepřidává, spíš naopak

,,Je to velice komplikované a rok od roku těžší. Dnešní děti mi přijdou nesoutěživé. Byla bych ráda, kdyby bylo možno apelovat na rodiče, aby podporovaly dětskou soutěživost. Sama na to nestačím," říká Hlaváčková.

A podobné zkušenosti mají také další trenéři, kteří dnes a denně přicházejí s dětmi do kontaktu.

,,Popravdě, zájem o plavání se neustále zmenšuje," tvrdí Jana Boubínová, jejímž plaveckým působištěm je bazén Slávie v Praze-Edenu.

Proč plavat? Abychom se netopili!

A protože je zároveň i tajemnicí Asociace plaveckých škol a má přehled o situaci v jiných městech, může připojit neveselý dovětek: ,,Trenéři ve sportovních třídách už ji nenaplní, to dříve nikdy nebylo. Celkově zájem o sport klesá."

Ale zkusme se podívat na plavecké dění také ze druhého břehu. Mnohé evropské země nám po dlouhé roky mohly závidět to, že na českých školách funguje povinná výuka plavání. To slovíčko "povinná" ale nedávno přestalo platit.

,,Neubývá nám škol. Myslím, že je zájem rodičů, aby tuto dovednost zvládli. Pokud možno, v rámci školy," míní Jana Boubínová.

Zeptáte-li se dětí, k čemu jim bude plavání dobré, na odpověď opravdu nemusíte dlouho čekat: ,,Abychom se neutopily, až pojedem k moři."

Tak ať je voda - a nejenom ta mořská - příjemným kamarádem komukoliv z vás.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme