Horko, vítr a stín nikde. I to je cyklistická Vuelta

Špičkoví cyklisté se opět smaží. Nikoli v pekle, ale na slunci. Brázdí Španělsko v další etapě Vuelty, posledního třítýdenního závodu sezony. Možná je sledujete, třeba znáte výsledky. Teď ale vysvětlíme, čím je právě Vuelta specifická, podle čeho ji poznáte hned v prvním záběru a jak se s ní závodníci vyrovnávají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistická Vuelta dnes příliš zajímavých soubojů nenabídla, rozhodovalo se v závěrečných 200m

Cyklistická Vuelta dnes příliš zajímavých soubojů nenabídla, rozhodovalo se v závěrečných 200m | Zdroj: Reuters

Suchá, horká, vyprahlá až spálená a přitom větrná. To je jedna ze základních charakteristik Vuelty. Teploty ve stínu šplhají ke čtyřicítce a to poznamenává i krajinu, ve které se závodí.

„Vuelta měla ve znaku zlatý dres, už jen kvůli té suché trávě. Hodně tam fouká vítr. A horské etapy mají extrémní kopce a tak dále,“ říká René Andrle.

Je to bývalý cyklista, který absolvoval Giro d'Italia, Tour der France i Vueltu a může lehce srovnávat. To byla první odpověď, když měl popsat závod na jih od Pyrenejí. A naprosto se shoduje s Tomášem Konečným, který na Vueltě vyhrál v roce 2001 etapu s cílem v Murcii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákulisí cyklistikcé Vuelty poodkrývají bývalí účastníci Andrle a Konečný

„Není tam tolik stínu jako třeba v Itálii nebo Francii. Některé etapy se jedou v otevřené krajině, kde člověk les nepotká, takže se před sluncem neschová. Navíc hodně fouká vítr. To stejné platí i ve stoupáních v Pyrenejích,“ vysvětuje Tomáš Konečný, který patříval mezi výtečné vrchaře.

A to je druhý znak Vuelty. Právě pro cyklisty, kteří se umějí rychle vydrápat do náročných kopců je Vuelta stavěná.

„Špičkoví španělští závodníci jsou vesměs vrchaři a v kopcích se snaží závod rozhodnout. Vuleta je typická tím, že nahrává spíše vrchařům než tempařům. Často se o vítězi rozhoduje v kopci, kde člověk může ztratit strašně moc času. V časovce, která je tam jedna, to pak nedožene.“

A pro španělské "blechy" zvlášť. Aby také ne. Cyklistika je v této zemi jedním z národních sportů se silnou základnou závodníků, a to i v menších stájích. Pro ně je Vuelta jasným vrcholem sezóny.

Španělé se tu chtějí ukázat

„Španělští cyklisté jsou strašně nabuzení. I menší jízdní týmy přijedou hodně dobře připravení a favoritům, ten závod komplikují. Chtějí se totiž ukázat. Co se týče rychlosti a stylu závodění, přirovnal bych to k Tour, kde se od prvního do posledního kilometru také bojuje o celkové umístění,“ říká Tomáš Konečný.

Když vyhrál, vozil dres belgické týmu Domo-Farm Frites. Zato René Andrle okusil stres domácí sestavy. A ne ledajaké. V Liberty Seguros pomohl v roce 2004 k celkovému triumfu Robertu Herasovi.

„Byl cítit od první etapy obrovský tlak. Neměli jsme ještě ani dres pro lídra a stejně jsme museli jet na špici a kontrolovat ostatní a úniky, popřípadě je dotahovat. Každý den jsme peloton tahali. Bylo to těžké psychicky. Měli jsme největšího favorita, kterému se ale nakonec podařilo vyhrát,“ poznamenává k zákulisí Vuelty René Andrle.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme