Horolezci Hrubý s Holečkem chtějí pokořit Nangá Parbat

Příchod nového roku vybízí k mnoha malým i velkým přáním. Výjimkou není samozřejmě ani sport. Někdo touží po olympijské medaili, někdo je zase ochoten přísahat na to, že přebytečná kila shodí díky pravidelnému pohybu. Své plány a sny mají i horolezci jako například Marek Holeček a Zdeněk Hrubý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hrubý a Marek Holeček | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Cílem bude stejně jako v loňském roce Nangá Parbat - přesněji obávaná Rupálská stěna, která vytrvale odrazuje většinu zájemců o tento osmitisícový vrchol. První pokus o výstup alpským stylem vinou nepříznivých podmínek sice nevyšel, ale oběma našim horolezcům určitě nevzal chuť. Obyčejný se teď možná zeptá: Copak jim nestačila ta loňská několikadenní bitva o přežití? Copak v jejich případě vůbec nefunguje strach?

"To je ta možná nejtěžší otázka ve vysokohorském lezení. Pokud nemáte odhodlání a fyzické i psychické síly na to, pohybovat se na hranici možností, nikam nevylezete. Na druhé straně platí, že pokud to špatně vyhodnotíte v kritické situaci, tu hranu překročíte, a za takové chyby se často platí i životem," říká Zdeněk Hrubý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány horolezců Zdeňka Hrubého a Marka Holečka na rok 2012

"Nás to lezení baví, To, že z laického pohledu riskujeme, je věc, která se bude těžko vyvracet. NIcméně zážitky, které si odtud člověk přiváží, jsou opravdu silné, nehledě na to, že jak laická, tak i odborná veřejnost ráda sleduje ve finále to počínání. Skrz naše vyprávění, naše oči, si to prožije taky," dodává Marek Holeček.

Těžko by se ovšem někomu povedlo potkat na úpatí nějaké osmitisícovky rozesmáté horolezce, kteří sice nevystoupili na vrchol, ale už se nemohou dočkat, jak to za pár týdnů nebo měsíců zkusí znovu. Únava a zklamání si zkrátka vybírají nezbytnou daň.

"To ano, jenomže to se opakuje skoro na každé expedici. Člověk je unavený, poškozený, někdy zklamaný a říká si, že do toho mrazu, hnusného počasí a nebezpečí už nikdy nepojede. To vydrží tak do prvního momentu, než si člověk někde v civilizaci odpočine a tohle pevné rozhodnutí zapomene," usmívá se Hrubý.

Otazníky vyřešili a chtějí se tam vrátit

A tak prý to netrvalo tentokrát dlouho a s Markem Holečkem se domluvili, že se letos podruhé vydají vstříc Nangá Parbatu.

"Tam jsme si ověřili spoustu otazníků, které jsme neměli vyřešeny, když jsme odjížděli. Chceme se tam vrátit, abychom se pokusili vystoupit na vršek," říká Zdeněk Hrubý.

Nelze si při tom nepřipomenout to, co onehdy prohlásil v televizi znalec lidských duší, doktor Miroslav Plzák: 'Horolezectví - to není jen sport, to je životní filozofie.'

Aleš Procházka, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme