Horolezec Jaroš vyráží na sólovýstup na Lhotse

Špičkový český horolezec Radek Jaroš si nejspíš potrpí na čtyřky. V pondělí 4.4. se totiž vydá vstříc 4-té nejvyšší hoře světa – Lhotse. Původně hrála v jeho plánech pro letošní rok hlavní roli Annapurna a její jižní stěna. Proč tedy ta změna?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

horolezec Radek Jaroš

horolezec Radek Jaroš | Foto: Zdeněk Hrubý

„Spolulezci z Ameriky a Kanady nějakým způsobem přehodnotili plány a co se týče sólového výstupu tak se mi zdá vhodnější právě Lhotse,“ vysvětluje Jaroš.

Sólovýstup je pro laika docela nevinně vyhlížející slovíčko, ale znalec horolezeckých poměrů má asi nutkání smeknout klobouk. Je to o poznání náročnější prověrka než zúčastnit se nějaké klasické expedice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroš změnil plány a chystá se na Lhotse

„To co člověk dělá v týmu 2 až třeba 16 lidí, musí dělat sám. Pro jednoho člověka tahat s sebou všechno to vybavení je obrovsky fyzicky náročné,“ říká horolezec, který vystoupil na 11 ze 14 osmitisícových hor světa.

Stejně náročný je pro sólistu také samotný výstup a to nejen po fyzické, ale také psychické stránce.

„Není se komu vybrečet na rameni, svěřit se někomu s obavami. V sólovýstupu se žádná chyba neodpouští, takže je nutné to mít nějakým způsobem v hlavě srovnané,“ uvádí šestačtyřicetiletý dobrodruh.

Radek Jaroš se leda může utěšovat tím, že nebude po celou dobu úplně sám. Lhotse je totiž sousedem Everestu, má stejný základní tábor jako nejvyšší hora světa. A tam podle všeho bude pořádně živo.

„Bude tam asi nejvíc lidí, co jsem kdy na expedicích zažil, takže to jsem rád a právě i proto jsem tuhle horu zvolil. Nejsem samotář a nebavilo by mě sedět dva měsíce sám někde po nějakou horou,“ upřesňuje Jaroš.

Jaroš: horolezcům nejde pouze o zdolávání vrcholů

„Měří 8 516 m, nachází se v Nepálu vedle Everestu a to je tak zhruba všechno. Nejsem ten typ, co si studuje průvodce, logistiku a tyhle věci,“ objasňuje s úsměvem.

Do slezení všech osmitisícovek Jarošovi chybí pouze tři. Ty ho nelákají jen proto, že na nich ještě nebyl. Hledá motivaci také trochu jinde.

„Je to objevování nepoznaného. Největší motivací ale jsou zážitky. U lezení není cílem zdolání vrcholu, ale celá ta cesta. Jde o prožitky během výstupu ne jen o vítězství nahoře. Když proběhne perfektní expedice i bez vcholovky, tak je to zážitek, který vám dá strašně moc a kolikrát i víc, než když se vrchol zdolá,“ upřesňuje rodák z Nového Města na Moravě.

Aleš Procházka, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme