Horolezec Matějec zdolal Ironmana, nejtěžší drytoolovou cestu na světě

Některým horolezcům klasické skály nestačí, a tak s cepíny v rukou zdolávají ledové stěny. Led ale nevydrží věčně, a tak se vyvinul tzv. drytooling, tedy lezení s cepíny po holých skalách. Drytoolisté cepín do kamene nezasekávají, ale využívají různých štěrbin a skalních prahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Matějec | Foto: archiv Mirka Matějce

Jedním z nejúspěšnějších českých zástupců tohoto sportu je semilský Mirek Matějec, který se o víkendu zapsal do světových tabulek. Popadnul cepíny a vyrazil s nimi do Švýcarska, kde zaznamenal mimořádný úspěch.

„Podařilo se mi přelézt údajně nejtěžší drytoolovou cestu na světě, která je ve švýcarském Eptingenu, což je kousek pod Basilejí. Cesta se jmenuje Ironman a jsem asi šestý člověk, který to přelezl.“

Napoprvé to ale nešlo, Mirek Matějec se na místo musel vrátit dva víkendy po sobě, celkově to vyšlo až na zhruba dvanáctý pokus. Pocit, když překonal poslední krok a věděl, že tentokrát to konečně dokázal, byl prý úžasný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mirek Matějec zdolal údajně nejtěžší drytoolovou cestu na světě

„V ten moment jsem si opravdu oddechl a zařval z plných plic. Pak jsem se teda ještě podíval, jestli tam nejsou lidi, abych nedělal ostudu… Ale samozřejmě jsem měl radost. V předchozích pokusech jsem padal v podstatě z posledního těžkého kroku, když jsem ten překonal, zbývalo pak ještě pár lehčích. Měl jsem hodně nervy, ale už jsem to nepustil,“ popisuje český horolezec.

Cesta s příznačným názvem Ironman má obtížnost D14, což je vrchol v drytoolovém lezení. Je proto jiná než ostatní. Hlavně jde o vytrvalost.

„Navíc ve druhé části té cesty jsou dlouhé, silové kroky, které kombinuje do vytrvalosti. Takže když už má člověk něco odlezeno, přijdou ty těžké kroky, dlouhé tahy, to pak dělá celou obtížnost,“ vysvětluje Matějec.

V loňském roce byl společně s libereckou lezkyní Lucií Hrozovou oceněn za zdolání cesty Illuminati. Jedná se o cestu v italských Dolomitech, na které se střídají suché a ledové úseky. Také Lucie Hrozová patří ke světové špičce drytoolingu a mixového lezení.

Teď má Mirek Matějec políčeno na cestu podobné obtížnosti, která byla v letošním roce objevena v Polsku. Jmenuje se Bafomet a nachází se v jeskyni nedaleko významného tatranského střediska Zakopané.

Tereza Jelínková, Šárka Sudová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme