Horolezectví není jen Everest, většina to ale tak vidí

A teď si zkusíme připomenout slova jedné z nepřehlédnutelných horolezeckých osobností: "Každý člověk by měl mít svůj Everest. Každý z nás by měl mít ve svých snech ukryt nějaký kopec, na který by chtěl někdy vystoupit." - to napsal Sir Edmund Hillary, muž, který jako první stanul na vrcholu nejvyšší hory světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z kláštera Tengboche na Mount Everest (Lhotse vlevo)

Výhled z kláštera Tengboche na Mount Everest (Lhotse vlevo) | Foto: Radek Jaroš

Slova Edmunda Hillaryho si ovšem mnozí obdivovatelé velehor vysvětlili trochu špatně: Když už mají v potu tváře šplhat na svůj vysněný kopec, pak to musí být pouze a jedině ten opravdový Everest. A tak doby, kdy okolí nejvyšší hory světa bylo pustou, liduprázdnou končinou, jsou už nenávratně pryč.

,,Potkal jsem tam lidi, kteří se o Everest pokoušeli třeba podeváté. Na severní straně Everestu bylo v době, kdy jsem tam byl já, bylo tehdy až padesát výprav," prohlásil onehdy po svém výstupu na Everest horolezec a skialpinista David Fojtík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horolezectví není jen Everest, většina to ale tak vidí

A pod pojem "výprava" si podle dobrozdání očitých svědků můžeme dosadit i vojensky pojímané expedice čítající desítky lidí a bohatě zásobené kyslíkovými bombami. Tomu už se jistě dá říkat "turistický průmysl". Samozřejmě, že má i svoje stinné stránky - kromě jiného v podobě množících se vysokohorských odpadkovišť.

,,Na Everestu už se to projevilo dost výrazně. Třeba o jižním sedlu, kde se běžně staví 4. výškový tábor, se mluví jako o nejvýšše položeným smetišti světa," popisovala onehdy svoje zážitky zpod Everestu Soňa Boštíková.

,,Nepálská vláda dala pravidla pro fungování, když je poruší, tak platí poplatek, který jde na úklid. A také se pořádají úklidové expedice," děla Boštíková.

Tak nebo onak by asi bylo určitým řešením, kdyby se povedlo objevit horu, která má ještě větší nadmořskou výšku - a vůbec nejlepší by jistě bylo, pokud by se nepodařilo určit, kde ji vlastně máme hledat. Takto už se řada špičkových horolezců raději vyhýbá Everestu obloukem.

Jako třeba Marek Holeček, který se momentálně chystá zdolávat další z osmitisícovek - Nanga Parbat. Na druhé straně se právě on příliš nediví lidskému hemžení pod Everestem.

,,Že to jako magnet stahuje jeden kopec, je jasné, protože to je jeden z pólů zeměkoule. Tomu se nedá divit a bránit těm lidem. Když budete mít štěstí a dobré počasí, tak uvidíte z jejího vrcholu jen hradby hor a některé z nich mají opravdu málokdy návštěvu. Jestli chcete najít klid těch hor, tak nepůjdete na Everest, tak půjdete na jiné z těchto kopců. Může garantovat, že se dají najít a není to až tak složité," tvrdí Holeček.

Tedy alespoň ne pro toho, kdo se může počítat mezi zdatné a zkušené horolezce. Ale ani obyčejný smrtelník nemusí být ošizen o ten svůj malý, soukromý Everest. Stačí nebýt líný a podívat se pořádně do mapy. Určitě si i u nás v Česku nějaký vyberete.

Aleš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme