Ind Višvánathán Ánand obhájil titul mistra světa v šachu

Až závěrečná dvanáctá partie duelu v bulharské Sofii rozhodla o mistru světa v šachu. Ind Višvánathán Ánand v ní s černými figurami porazil Bulhara Veselina Topalova a celý zápas vyhrál 6,5:5,5. Čtyřicetiletý Ind tak obhájil loňský titul.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Višvánathán Ánand si díky výhře připsal kromě titulu také rekordní prémii 1,2 milionu eur (30,5 milionu korun), poražený Topalov obdrží 800 tisíc.

S černými figurami se jednomu ze šachistů podařilo vyhrát až v závěrečné partii. Topalov nechtěl duel nechat dojít až k dodatečným partiím v rapid šachu, ve kterých je lepší jeho soupeř a soustředil se na ofenzívu. Ánand ale nechyboval, měl navrch a po 56. tahu musel Topalov vzdát.

Ánand se je nejlepším světovým šachistou už od roku 2007, kdy vyhrál v mistrovství světa Mexiku. Souboj v Sofii přitom neměl lehký. Kvůli komplikacím s leteckou dopravou cestoval do Bulharska z Německa dva dny a musel si vyjednat jednodenní odložení začátku zápasu.

Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme