Jak je důležité umět si hrát

Dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová se onehdy ve vysílání pochlubila, jak se coby dítko školou povinné zapojovala o prázdninách s kamarády do malých soukromých olympiád sestávajících z docela obyčejných disciplín - běhání, trefování se šiškami do stromu, skoku z místa a tak dále. Tím nejdůležitějším kvalifikačním předpokladem byla dobrá vůle bavit se pohybem. A totéž platí i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozlehlé sportoviště obvykle zeje prázdnotou | Foto: Filip Jandourek

Pokud ovšem nemají děti vyhraněné sportovní zájmy, bývá čím dál tím složitější přimět je, aby odložily mobil, zvedly se od počítače nebo od televize a namířily si to někam na hřiště.

Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný si navzdory tomu nemyslí, že pasivita školáků je nevyhnutelným důsledkem stále košatější nabídky takové zábavy, která si nežádá sebemenší fyzickou zátěž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je důležité umět si hrát

„Já bych spíš řekl, aby nebyli líní rodiče, protože děti mají v sobě zakódovaný pohyb, rády se baví nějakou pohybovou aktivitou. Pořád se říká, že je to jiná generace, ale podle mě jsou občas líní rodiče přivést ty děti na stadion,“ myslí si Železný.

„Dřív každý z nás když přišel domů ze školy, tak hodil tašku a šel ven. Dnes když projdete sídlištěm nebo jinou aglomerací, tak už nevidíte kluky kopat s balónem,“ dodává k tomu předseda atletického svazu Libor Varhaník.

A tak jsou tu nejrůznější náborové akce a osvětové kampaně, jejichž iniciátoři vytrvale a většinou marně dotírají na sponzory s argumentem, že sport je důležitou a přitom stále opomíjenou kapitolou boje proti drogám, kriminalitě a dalším negativním jevům naší doby.

Tohle všechno by ale mělo být pokud možno podpořeno také postojem rodičů - včetně těch, kteří mají příliš hluboko do kapsy na to, aby motivovali svoje ratolesti značkovým sportovním vybavením, zaplatili jim tenisového trenéra a tak dále. A jaký tedy je - obecně vzato - recept na úspěch?


„Nemyslím si, že úplně na místě je přemlouvání. Daleko lepší je takové pošťouchnutí a kolikrát to dokáže zapůsobit daleko víc, než když to dítě dovede rodič za ruku na trénink,“ tvrdí Tomáš Dvořák, bývalý špičkový atlet-desetibojař.

Aby bylo hezky nám všem

A není nad to, když ono rodičovské pošťouchnutí spojíme i s využitím metody osobního příkladu.

„To je věc, která ty děti dokáže nadchnout,“ je přesvědčen Dvořák. A pokud se týká motivace těch, kteří nemají vysoké výkonnostní ambice? Ta může být podobná jako třeba v případě herečky Jany Paulové.

„Můj sportovní vrchol je už jenom v tom, abych mohla v létě jezdit na kole, aby mě nic nebolelo. Abych se mohla proběhnout nebo s kamarády vylézt na nějakou skalku a aby mi u toho bylo hezky a nám vlastně všem,“ usmívá se Jana Paulová.

A ještě něco: Receptář sportovních námětů využitelných pro děti i dospělé objevíte například na webových stránkách olympijského Informačního centra Sportu pro všechny - to jest: www.info-sport.cz.

Aleš Procházka, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme