Jan Bobrovský vede brněnské basketbalistky už 20 let

Jan Bobrovský byl u zrodu nové éry basketbalového týmu SK Žabovřesky. Společně s Jiřím Hamzou. Jejich hlavním cílem bylo navázat na slavné období brněnského basketbalu. To se podařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Bobrovský | Foto: basketnj.cz

"Ze začátku to bylo s velkou vervou, byly radosti, byly úspěchy. Teď jsou spíše neúspěchy tam, kde bychom čekali úspěchy, takže i po té psychické stránce je to dost náročné," svěřil se Jan Bobrovský.

Sám ani nepřemýšlí o tom, že by někdo z jeho trenérských kolegů působil na lavičce tak dlouho, jako právě on. "Já sám jsem se nad tím nikdy takhle nezamýšlel, takže nevím. Ale určitě by se někdo našel, kdo působí u jednoho týmu takovou dobu a určitě je to dlouhá doba."

To bezesporu. Po dvaceti letech může člověk brát svou práci jako určitý stereotyp. Ne vždy samozřejmě. Existují výjimky. "Myslím, že v poslední době je to už spíše na sílu. I když ta mužstva se hodně mění a hráčky nejsou stále stejné, takže stereotyp nehrozí. Ale už je to takové ne vždy radostné."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Bobrovský 20 let na lavičce brněnských basketbalistek

Úspěch nezáleží jen na jedinci. Bez lidí kolem sebe nikdo nic nedokáže. Po takovém období ale může hrozit ponorková nemoc. "Llidi kolem se moc nemění, jsou to kamarádi a ponorková nemoc nehrozí."

Přesto povaha trenéra se za dvacet let změnit musela. Například při pohledu na prožívání jednotlivých zápasů. "Teď to prožívám s daleko horšími pocity. Snažím se nebýt už tak impulzivní, ale o to hůře to snáším uvnitř."

Upřímně řečeno, tak úplně vypustit emoce nejde. Na lavičce během zápasu se krotí opravdu složitě. "Hodně špatně a ještě navíc když jsou neúspěchy, tak v Čechách platí, že se za neúspěchy platí. Ti, kteří byli předtím dole, to teď dávají hodně najevo."

Víc než hráčky jej vytočí rozhodčí

Existuje přitom něco, co zkušeného matadora dokáže vytočit víc, než chyba hráček. Není těžké uhodnout, o co se jedná. "Já jsem známý tím, že mě spíš vytočí chyba rozhodčích než hráček."

Důležitý pro úspěch je přitom vztah mezi trenérem a jeho svěřenkyněmi. Vše má svá pravidla. "Především by to mělo být přátelské a obě dvě strany by měly jít spolu za společným cílem. A ne aby docházelo k zásadním rozbrojům."

I po dvaceti letech pak existuje něco, co nezevšední. V případě brněnských basketbalistek to jsou zápasy Evropské ligy. "Určitě je to trošku jiné než naše liga, i počet diváků je daleko větší. Ty zápasy mají takovou svátečnější atmosféru," uzavírá povídání o 20 letech na lavičce jednoho týmu Jan Bobrovský.

Pavel Petr, Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme