Jan Pochobradský načne trenérskou kariéru ve Švýcarsku

V životě každého sportovce nastane jednou chvíle, kdy oznámí ukončení aktivní kariéry. Důvody bývají různé - zdraví, věk, touha po rodině, někdy i skutečnost, že už v daném sportu dokázal vše, co dokázat mohl, a chybí mu motivace. Svou roli mohou sehrát i peníze - ne pro každý sport je totiž platná všeobecná představa o tom, že se v něm točí velké finance. Dnes už bývalý reprezentant ve sportovním aerobiku Jan Pochobradský o tom ví své.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pochobradský | Foto: archiv Jana Pochobradského

To, že s kariérou aktivního závodníka končí, oznámil Jan Pochobradský po letošním mistrovství světa v Austrálii. I když právě onen odchod ze scény si trojnásobný evropský a dvojnásobný světový šampion představoval trochu jinak.

„Přijel jsem tam vyhrát dvě zlaté a odvezl jsem si dvě bramborové. Vůbec jsem nepochopil, proč. Když je na závodech někdo, kdo je lepší a má být přede mnou, sklopím uši. Ale takhle… ani mi potom nikdo nebyl schopný to doopravdy vysvětlit, pořád ještě jsem naštvaný," popisuje Jan Pochobradský hořké loučení s kariérou, za kterou se mu nepodařilo udělat zlatou tečku tak, jak si to přál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sportovní gymnasta Pochobradský načne trenérskou kariéru ve Švýcarsku

Rozhodnutí skončit se sportovním aerobikem v roli závodníka se ale prý zrodilo už dřív, zhruba v polovině letošní sezony. Důvod? Ryze praktický.

„Dodělal jsem školu, Fakultu tělesné výchovy a sportu, a už musím vydělávat. Sportovní aerobik není sport, ve kterém by byly peníze, a i uživit se trénováním tady v Čechách by bylo velmi těžké. Proto jsem se rozhodl přijmout nabídku ze Švýcarska, kde jsou podmínky úplně někde jinde."

Sportovnímu aerobiku se na profesionální úrovni věnoval třináct let. Dostal se k němu přes rodinnou přítelkyni Olgu Šípkovou, která ho kdysi v létě pozvala na trénink.

„Dodnes si pamatuju, jak řekla: ‚Jestli se tady Honzíkovi bude líbit, tak tady s námi zůstane.' No a Honzík zůstal," usmívá se čtyřiadvacetiletý sportovec, který se původně věnoval gymnastice, jenomže pro ni byl podle trenéra moc robustní a měl příliš silné nohy. Což je ve sportovním aerobicu spíše plus.

Za těch zmíněných třináct let posbíral nespočet úspěchů. Nejvíc si prý váží premiérového titulu mistra světa, který vybojoval v roce 2006.

Dvojnásobný mistr světa Jan Pochobradský | Foto: archiv Jana Pochobradského

„Do té doby jsem se pořád sápal někam nahoru - a najednou jsem toho dosáhnul. Při obhajobě toho titulu v roce 2008 už byl jiný pocit, ale také si toho vážím," vzpomíná sympatický blonďák.

V kariéře prý dosáhl všeho, čeho dosáhnout mohl. Jen ona nepovedená tečka za ní prý bude ještě nějakou chvíli v hloubi duše mrzet. Pozornost už ale Jan Pochobradský upírá směrem do budoucnosti - k trenérskému angažmá ve Švýcarsku.

„Tam si mě lidi opravdu váží, jsem pro ně pan Někdo - a budu za svoji práci i finančně ohodnocený. To všechno jsou věci, které mluví jasně pro," vysvětluje své rozhodnutí opustit rodnou vlast loňský finalista soutěže Muž roku. Návrat na závodnickou scénu je tedy definitivně vyloučen?

„Jeden z nejlepších bývalých závodníků Jonathan Caňada, který mi dělal dvě choreografie, mě lanaří. Pokud by ve Švýcarsku byly podmínky dobré, třeba bych to ještě zkusil," nechává si zadní vrátka Jan Pochobradský.

Martin Charvát, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme