Jan Pospíšil slaví sedmdesátiny, s bratrem dvacetkrát vyhráli MS v kolové

Stát se dvacetkrát mistrem světa, to se mnoha lidem nepodaří. Dnes slaví sedmdesátiny jeden z těch, kteří to dokázali: mladší z fenomenální bratrské dvojice hráčů kolové šedesátých až osmdesátých let Jan Pospíšil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolová (2) | Foto: Jan Suchan

„Vždycky je těžší titul obhajovat než získat. Všichni proti nám chtějí udělat nejlepší výsledek. Kolová tím jde nahoru a soupeři nás jednou dorostou,“ předpovídal Jan Pospíšil v roce 1981.

Pravdu měl jen částečnou. Ostatní týmy se sice zlepšovaly, sem tam dokázaly „Pospece" porazit, ale nikoliv porážet, nikdy je tedy úplně nedorostly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru bratří Pospíšilů připomněl Jan Suchan

V závěru kariéry Jan i Jindřich stárli, nabírali kilogramy a ztráceli rychlost, ale stejně svých posledních pět světových šampionátu vyhráli.

„Měli jsme podporu od ČSTV. I když jsme měli někde 8 a půl hodiny dělat, tak jsme měli třeba 3 hodiny na trénink. Trénovali jsme třikrát týdně, takže jsme měli moc času,“ vysvětluje Jan Pospíšil jednu z výhod bratrské dvojice.

Ale nebylo to jen a pouze o tréninku, případně talentu. „Působil mezi námi šestý smysl. Nebylo to mezi mnou a bratrem, ale i mezi námi a trenérem,“ doplňuje brankáře Jana Pospíšila jeho o tři roky starší bratr a útočník Jindřich.

Jan Pospíšil | Foto: Český rozhlas

Trenér Rudolf Harth byl neméně důležitou součástí týmu. To on si bratrů Pospíšilových všiml, když je jejich sestra přivedla do tělocvičny Spartaku Královo Pole, zároveň pro ně byl i náhradním tátou, protože ten pravý padl na konci druhé světové války při osvobozování Brna.

O trenérovi se také traduje, že to byl vynikající psycholog. Ukazovalo se to i v uklidňování bratrských hádek. „Zvlášť si vzal mě i bratra a položil jedinou otázku: ‚Chceš vyhrávat?‘ Odpověď zněla jednoznačně. To stejné udělal s bráchou, pak řekl, abych proto udělal maximum a nehádal se. Tím nás spojil,“ vzpomíná Jindřich.

I díky Rudolfu Harthovi získal Jan Pospíšil po boku bratra na 25 mistrovstvích světa 25 medailí, z toho 20 zlatých, a pak se sám stal trenérem. Teď si, jak jinak než aktivně, užívá důchodu.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme