Jana Pechanová poplave na ME i pětadvacet kilometrů

První medaili získala česká výprava dálkových plavců na probíhajícím mistrovství Evropy v izraelském Ejlatu. Jana Pechanová obsadila na pětikilometrové trati za Italkou Bruniovou druhé místo, a po pěti letech se tak radovala ze své další velké medaile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Pechanová v šanghajském Oriental Sports Center | Foto: Michal Jurman

Do prestižní časovky v Rudém moři se přitom startovalo netradičně intervalovou metodou, a tak plavkyně musely během tří okruhů spoléhat jen a jen na své síly. V balíku si sice odpočinout nemohly, na druhou stranu přišly o řadu nepříjemných ran, které jsou při hromadné startu samozřejmostí, a díky jasným minutovým rozestupům měly i poměrně dobrý přehled o svém čase. To dokládají i slova Jany Pechanové, která do závodu startovala jako šestnáctá v pořadí.

„Podařilo se mi sjet tři závodnice, tak jsem si říkala, že nějaká rychlost tam je. Ale to, že dosáhnu na stříbrnou medaili, by mě nenapadlo. Ve chvíli, kdy jsem dohmátla a slyšela výkřiky a jásot, doufala jsem, že to nebude čtvrté místo, které jsem vyplavala na loňském šampionátu,“ říká rodačka z Rakovníka, která v Izraeli v úvodním závodě na olympijské desetikilometrové trati obsadila osmé místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Pechanová bude po zisku stříbra na pětce startovat na ME i na trati 25 kilometrů

Medailistka z předchozích mistrovství světa a evropských šampionátů a zároveň i čerstvá mistryně republiky z Lipna tak opět potvrdila, že letošní sezóna v jejím podání probíhá na výbornou. K medaili jí tentokrát pomohly na Izrael i poměrně přijatelné klimatické podmínky, které se rozhodně nedaly srovnat s těmi na červencovém světovém šampionátu v Šanghaji, kde se plavci trápili ve vodě přesahující teplotu třiceti stupňů.

„Není tady tak vysoká vlhkost vzduchu, jako byla v Číně, ale hlavně je tu teplota vody srovnatelná s bazénem. Když jsme závodily, měla šestadvacet stupňů, což je bazénové prostředí. Jen je tam nezvyklá sůl, ale to trošku pomáhá i trošku škodí, protože to nadnáší, ale zase člověka víc dřou plavky. Se Šanghají se to ale srovnat nedá, to je nebe a dudy.“

Ono izraelské nebe může mít pro Pechanovou ještě příjemnější podobu, a to už zítra. Krátce po sedmé ráno totiž odstartuje do maratónského vyvrcholení šampionátu závodu na 25 kilometrů, který právě na předchozím mistrovství světa česká plavkyně nedokončila. V tomto ohledu má tedy Pechanová o motivaci navíc, i když původně vlastně do úmorného pětihodinového závodu startovat ani nechtěla.

„Ve středu jsem startovala na deseti kilometrech, ale po závodě jsem se necítila dostatečně unavená, tak jsem souhlasila s tím, že poplavu zítřejší trať. Teď se tomu směju, protože nevím, jak to vydržím. Start je zítra v sedm hodin ráno, uvidíme, jestli těch pět hodin ve vodě vydržím a závod dokončím,“ říká Pechanová, která po skončeném evropském šampionátu, může už naplno začít uvažovat nad svojí účastí na olympijských hrách v příštím roce. Na ně se totiž kvalifikovala v nejrychlejším možném termínu na letošním světovém šampionátu v Šanghaji.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme