Japonec Tomizawa - 46. obět v historii MS silničních motocyklů

Seriál mistrovství světa silničních motocyklů měl na programu 12. závod v italském Misanu. Tentokrát ale výsledky nebyly tím nejdůležitějším, co se na okruhu událo. Závody třídy Moto2 totiž poznamenal pád Japonce Šoji Tomizawy, který při něm utrpěl smrtelná zranění.

Šoja Tomizawa se už bohužel radovat z úspěchu nikdy nebude

Šoja Tomizawa se už bohužel radovat z úspěchu nikdy nebude | Zdroj: ČTK

Jezdci třídy Moto 2 měli za sebou deset kol. V tom jedenáctém upadl při vjezdu do zatáčky japonský motocyklista Šoja Tomizawa. To by samo o sobě nemělo tak hrůzostrašné následky, jenže do devatenáctiletého jezdce následně narazily v plné rychlosti dva stroje Alexe De Angelise a Scotta Reddinga.

Tomizawa zůstal bezvládně ležet uprostřed vozovky. Lékaři u něho byli během několika desítek sekund a srdce, které se japonskému jezdci zastavilo, ještě dokázali znovu přivést k tlukotu. Podle dostupných zpráv měl vnitřní krvácení, několik zlomenin v horní části těla a proraženou lebku. Právě těmto zraněním Šoja Tomizawa po převozu do nemocnice podlehl.

00:00 / 00:00

Výsledky motocyklové VC San Marina zcela zastínila smrt Japonce Tomizawy

"Když se něco takového stane, pochopíte, co je v životě důležité. Byl to skvělý kluk a strašná nehoda. Doufal jsem, že bude třeba jen vážně zraněný," řekl po závodech kategorie MotoGP devítinásobný mistr světa Valentino Rossi, který skončil ve své třídě na třetím místě. Náladu na oslavy ale Rossi rozhodně neměl.

Šoja Tomizawa naskočil do seriálu mistrovství světa v roce 2006. Po dvou letech přesedlal ze “stopětadvacítek“ na “dvěstěpadesátky“. Svého největšího úspěchu ale dosáhl až letos v květnu, kdy na okruhu v Kataru získal své první a bohužel i poslední vítězství.

Japonský jezdec je 46. závodníkem, který zemřel při závodech mistrovství světa silničních motocyklů od roku 1949, odkdy se šampionát koná. Převážná většina smrtelných případů je ale datována do období od samotných začátků do konce osmdesátých let.

Poté bylo Mezinárodní federací přijato mnoho bezpečnostních opatření a nehod s tragickým koncem rapidně ubylo. Vždyť v devadesátých letech přišel o život v uvozovkách pouze jediný závodník, kterým byl Japonec Nobojuki Wakai při tréninku na Velkou cenu Španělska v Jerezu. Bohužel do těchto statistik přibyl další jezdec.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít