Je to mladá rychlá střela, říká o Fuksovi jeho přemožitel Němec Brendel

Česká výprava na Evropských hrách získala dnes první dvě medaile. Zatímco české stolní tenistky na svůj bronz na blížících se olympijských hrách v brazilském Riu za rok asi jen těžko navážou, kanoista Martin Fuksa k tomu má více než dobře nakročeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Brendel vidí v Martinu Fuksovi obrovský potenciál | Foto: Michal Jurman

Potvrdil to v ázerbajdžánském Baku ziskem stříbrné medaile, která nebyla pro jeho soupeře rozhodně žádným překvapením. Spíše zdviženým ukazováčkem směrem do budoucna.

„Martin se odmalička bál vody, tak jsme si mysleli, že kanoistika půjde mimo něj. Tak začal hrát hokej,“ říká Petr Fuksa, který během své kariéry rychlostního kanoisty získal na mezinárodní scéně velký počet medailí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Fuksa je nadějí pro Rio a všichni s tím tak počítáme, říká o svém následníkovi dvojnásobný olympijský medailista Martin Doktor

Cenný kov z Evropských her si ale nikdy na krk pověsit ani nemohl. O to více se teď z pozice trenéra těší z toho, že jeho syn Martin zůstane už navždy zapsaný jako první český medailista z akce, která má simulovat cosi jako evropskou olympiádu.

„Je to super, že jsem první Čech, který takovou medaili získal. Jsem hrozně šťastný, že to vyšlo, že je z toho stříbro.“

Martin Fuksa na kilometrové trati potvrdil, že po loňském titulu vicemistra světa jeho forma rozhodně neopadá. Naopak. Za rok na olympijských hrách v Brazílii může patřit už mezi největší hvězdy českého týmu.

„To se dalo říct už předtím, že je Martin nadějí pro Rio a všichni s tím tak počítáme. Jsem strašně rád, že v mé disciplíně se našel někdo, kdo je schopný pokračovat. Chybí mu už jen olympijská medaile, jinak už je lepší než já,“ říká dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty Martin Doktor.

Stříbrný Martin Fuksa: Jsem šťastný. Jelo se mi dobře a na víc jsem neměl

Číst článek

Gratulace přijímal po závodě Fuksa nejen od českého týmu ale i od své konkurence včetně největší hvězdy Němce Sebastiana Brendela.

„Je opravdu velmi rychlý, podobně jsme bojovali na evropském i světovém šampionátu. Jde svoji cestou a je to taková mladá rychlá střela,“ skládá hold nymburskému rodákovi muž, který jej na kilometrové trati Evropských her jako jediný dokázal porazit.

A to téměř přesně o sekundu. Jak vyzní jejich vzájemný souboj na blížícím se srpnovém mistrovství světa v Miláně, netuší. Rozhodně si je ale Brendel jist tím, že se v Itálii oba do Ria kvalifikují a tam pak svedou také boj o medaile.

Kanoista Martin Fuksa na stupních vítězů vedle jediného přemožitele, Němce Brendela | Foto: Michal Jurman

„Tady získal stříbro, na olympiádě bude samozřejmě větší konkurence, ale na medaili má. Cesta k ní bude těžká, ale to bude pro všechny stejné,“ říká Němec, který se na rozdíl od Fuksy už může pyšnit titulem úřadujícího olympijského šampiona.

Podobnou vizitku už vidí mnozí experti i u jména českého reprezentanta, kterému by podle nich měl brzy právě Brendel předat žezlo pro nejlepšího kanoistu světa.

„Tlak si vůbec nepřipouštím. Jedu si na své vlně a snažím se sbírat co největší úspěchy,“ dokazuje Martin Fuksa svůj typický klid a vyrovnanost, díky kterým získal nejen aktuálně stříbro z Evropských her, ale také díky nim potvrdil, že česká rychlostní kanoistika může vzhlížet k blížícím se olympijským hrám už nyní s patřičným klidem.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme