Je to nespravedlivé, říká o vyloučení atletů z olympiády Putin. Doufá v pomoc MOV

Ruští sportovci, politici i veřejnost bouřlivě reagují na vyloučení ruských atletů z mezinárodních soutěží včetně olympiády v Riu de Janeiru. Prezident Vladimir Putin rozhodnutí považuje za nespravedlivé. Věří však, že se situace i s pomocí Mezinárodního olympijského výboru ještě vyřeší. Výbor případ projedná v úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Putin už před odpoledním rozhodnutím rady atletické federace IAAF řekl, že podle jeho názoru nelze uplatnit princip kolektivní viny a potrestat za doping všechny atlety.

„Zodpovědnost by měl nést každý osobně," prohlásil. „Je chyba, že je celý případ zpolitizovaný, protože doping je celosvětový problém a netýká se jen Ruska," dodal.

Prezident také popřel, že by do organizovaného dopingu reprezentantů byla zapojena ruská vláda. Informace se objevily v dokumentu německé televize ARD. Podle ní nejvyšší ruští představitelé včetně ministra sportu o státem řízeném dopingu věděli.

Předseda Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov považuje rozhodnutí Mezinárodní atletické asociace za nebezpečný precedent, který rozpoutá vlnu soudních sporů. Asociace podle něj jedná proti duchu olympijského hnutí.

Kanadský pracovník světové antidopingové agentury WADA Richard McLaren nicméně prohlásil, že má „věrohodné a ověřitelné" důkazy, že ruské ministerstvo sportu nařídilo moskevské laboratoři krýt dopingové nálezy z atletického MS 2013 v Moskvě.

Zveřejnit je chce v červenci. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko v minulosti informace o zapojení státu do dopingového programu opakovaně odmítl.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme