Jeden týden, sedm maratonů po celém světě. Spát budu hlavně v letadle, líčí extrémní běžec

Extrémní běžec Petr Vabroušek se momentálně na jihu Chile připravuje k odletu na Antarktidu. Právě tam by měl v pondělí začít závod World Marathon Challange, při kterém na účastníky čeká sedm maratonů v sedmi dnech a to na všech sedmi kontinentech světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

World Marathon Challenge 2016 | Foto: Wikimedia Commons

Minulý rok přeběhl Saharu, rok předtím vyhrál arktický maraton a teď zkusí Petr Vabroušek tyto závody trochu zkombinovat.

Se startovním výstřelem maratonu na Antarktidě začne běžet 168hodinový limit, během kterého musí závodníci zvládnout i s přelety maratony v jihoamerickém Chile, americkém Miami, evropském Madridu, africkém Maroku, asijské Dubaji a nakonec v australském Sydney.

„Myslím, že budu mít největší problém s nedostatkem spánku. Budu totiž spát výhradně v letadlech a přelety budou s mezipřistáním, takže žádný let nebude dostatečně dlouhý na to, aby člověk usnul. Obecně mám s usínáním v letadle problém,” líčí Petr Vabroušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Určitě se najdou i náročnější závody a kombinace. To už jsou ale potom spíš individuální záležitosti, které si člověk ušije sám na sebe, tvrdí běžec Petr Vabroušek

Nestraší ho délka závodů ani to, že na Antarktidě bude minus 20 stupňů Celsia, zatímco v Austrálii se očekává až čtyřicetistupňové horko.

„Dvakrát během týdne bychom se měli na pár hodin dostat do hotelu. Podle toho budu spát, případně chodit na masáže a podobně. V Miami, Dubaji a Sydney půjdu hned po maratonu plavat do moře,“ plánuje Vabroušek.

Na všech těchto místech už běžel. V Antarktidě dokonce tamní závod vyhrál a i díky tomu teď dostal pozvánku od pořadatelů a nemusí platit startovné 36 tisíc eur. O to je pro něj účast na World Marathon Challange příjemnější.

„Určitě se najdou i náročnější závody a kombinace. To už jsou ale potom spíš individuální záležitosti, které si člověk ušije sám na sebe. Co se týče organizovaných závodů, tenhle patří mezi nejtěžší na světě. A to mě láká,“ tvrdí běžec.

Momentálně trénuje v jihochilském městě Punta Arenas. Pak nasedne do nákladního letadla, které třicítku startujících dopraví na samotný jih planety.

„Start celého týdenního závodu má být 23. ledna v Antarktidě, ale v závislosti na počasí se může prodloužit o den, dva, tři, podle toho, kdy bude jistota, že nákladní letadlo bude schopné doletět zpátky do Chile,“ usmívá se Vabroušek.

World Marathon Challenge 2017

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme