Jediným favoritem prvního Masters je Phil Mickelson, tvrdí Čeněk Lorenc

Magnólie, Zelené sako, Augusta National club. Tyto tři nápovědy bezpečně stačí každému golfistovi, aby poznal, že se jedná o první Major golfové sezony. Ale pozor! Podobně jako finále superbowlu v americké fotbale či světová série v baseballu tak i golfové Masters je dnes v popředí zájmu většiny nejen amerických médií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

golf | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Jedna z nejsledovanější a nejprestižnějších sportovních akcí zahájí svou hlavní část - tedy turnaj samotný - za několik málo hodin. A jako každoročně jej bude provázet elektrizující atmosféra, jako při historickém odpalu Američana Mickelsona, který druhou ranou z nelehké polohy na 13. jamce skončil jen několik decimetrů od jamky.

Masters je výjimečný i tím, že dostat se na něj je těžké nejen pro golfisty, ale pro diváky obecně. Na lístky je totiž 'pořadník'. Proč se Masters těší takovému zájmu nejen golfového světa. Čím je tento turnaj tak výjimečný jsme se zeptali šéfredaktora časopisu GolfDigest Čeňka Lorence?

Přehrát

00:00 / 00:00

Jediným favoritem prvního Masters je Phil Mickelson, tvrdí Čeněk Lorenc

"Je to naprosto výjimečné hřiště v exklusivním prostředí, na které se normální smrtelník vůbec nemůže dostat. Je to jediný turnaj ze série grandslamů, který se hraje stále na stejném místě, na jednom z nejkrásnějších hřišť na světě, kterým je Augusta National club."

O jak výnosný podnik se vlastně jedná resp. jak velké peníze se na Masters točí?
"Dotace není úplně nejvyšší ze všech turnajů, je kolem sedmi milionů dolarů, ale tam nejde ani tak o peníze. Jde hlavně o prestiž, protože vítěz získává slavné zelené sako a doživotní právo startu. Ale jinak je turnaj samozřejmě velkým byznysem, přesto nejsou pro diváky ceny nijak našponované. Když se tam divák dostane, tak za branami je to už lidová zábava."

Pojďme ke hře samotné. Čím je pro golfisty hřiště v Augustě tak výjimečné. Která část hry je na něm nejdůležitější?
"Důležité je absolutně všechno. Těžké a složitě tvarované greeny, na kterých méně zkušení hráči nejsou schopní puttovat. Když se podíváme na odpaly, tak se hřiště prodloužilo, je úzké a členité a je potřeba velice přesně umísťovat každou ránu."

Loňské prvenství obhajuje Američan Phil Mickelson, který vyhrál i poslední turnaj před Masters v Houstonu, takže se dá říci, že jeho forma graduje a je největším favoritem turnaje. Kdo další by neměl chybět v popředí Leadrboardu?
"Právě Phil Mickelson je možná jediný favoritem, protože všichni ostatní jsou hráči druhého sledu, protože nikdo jiný tak dramaticky nevyčnívá."

Zůstaňme u bývalé světové jedničky Tigera Woodse, ten v posledních měsících několikrát neudržel nervy na uzdě a ukázal svou frustraci ze špatné rány například vzteklý praštěním holí apod. prohřešky proti golfové etiketě. Dovolí si to i na Masters, které i sami hráči berou s velkou pokorou?
"Určitě se bude trochu více kontrolovat. Sázkové kanceláře ho mají hned jako druhého největšího favorit, ale už sedmnáct měsíců nevyhrál žádný turnaj a jenom čtyřikrát byl v první desítce na turnajích PGA Tour. A masters není místo, kde by se měl po všech svých problémech chytit a vrátit se na vrchol. Ale není to ani vyloučené."

Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme