Ježek chce v Riu de Janeiru vybojovat další paralympijskou medaili

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek věří, že už je po těžkém zranění asi na osmdesáti procentech své optimální výkonnosti. Na paralympiádě v Brazílii by rád jel tři závody a vybojoval alespoň jednu medaili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista Jíří Ježek byl hostem moderátorky Lucie Výborné | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

V září 2014 se Jiří Ježek znovu narodil. Po těžkém pádu na mistrovství světa ve Spojených státech ho lékaři několik dní udržovali v umělém spánku. Utrpěl vážná poranění hrudního koše, měl dvě rozdrcená žebra, přišel o amputovaný prsní sval.

Na jednoho až moc, jenže on navíc v jedenácti letech přišel o nohu a závodí s protézou. A to tak dobře, že by chtěl příští rok znovu bojovat o medaile na paralympiádě v Riu de Janeiru.

„Příští rok už je v mojí hlavě jenom Rio. Samozřejmě je tam i mistrovství světa na dráze v únoru, které ještě potřebuji jet velmi dobře kvůli tomu, že tam je poslední možnost zabodovat kvůli nominacím na Rio,“ říká Ježek.

Získal nové zkušenosti

Dva roky po úrazu se chce v brazilském Riu představit v nejlepší možné formě. Po sezoně, která mu přinesla řadu nových zkušeností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Pavla Petra s Jiřím Ježkem o jeho plánech v příští sezoně

„Po úraze bylo zpočátku těžké smířit se s tím, že nevyhrávám, že nejsem v závodech ve výsledkových listinách vepředu. Ale nakonec jsem se s tím srovnal,“ vypráví český cyklista, který se nakonec dokázal vrátit do světové špičky.

„Nemůžu říct, že by to byla nejúspěšnější sezona mojí kariéry, ale jsem za ni rád i přes ty komplikace,“ podotýká Ježek.

Kvůli nominaci závodil dříve, než měl

Uplynulá sezona byla pro šestinásobného paralympijského vítěze nesmírně náročná po fyzické i psychické stránce. Kvůli nominačním závodům na paralympiádu začal závodit podstatně dřív, než měl.

„Potřeboval jsem závodit dřív, než na to moje tělo bylo připravené. Ale postupně si to sedá. Myslím si, že teď už jsem na osmdesáti procentech optima,“ odhaduje nejúspěšnější cyklista paralympijské historie.

Očekávání fanoušků ho motivuje

Věří, že dvacet zbývajících procent do zářijového startu v Brazílii stihne dohnat. Pro hry v Riu chce být stoprocentně fit. I kvůli fanouškům. Budou od českého reprezentanta očekávat zase útok na medaile.

Ti nejvěrnější určitě chápou, jak na tom je. Hodně fanoušků ale bude od nejúspěšnějšího cyklisty paralympijské historie očekávat další medaile.

„Ale je to motivující. Kdybych věděl, že mým fanouškům stačí, abych jen do Ria jel, tak mě to nebude tolik popohánět,“ věří Jiří Ježek. Za úspěch bude považovat jakoukoli medaili.

Pokud by se na hry nominoval, chtěl by jet tři závody. Stíhací závod na čtyři kilometry na dráze, silniční časovku a silniční závod jednotlivců.

Pavel Petr, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme