Jihoafrický ragbista Habana položil rekordní pětku v reprezentaci

Mezi nejsledovanější sportovní akce patří v současnosti ragbyový světový šampionát na Novém Zélandu. Na něm dnes obhájci titulu Jihoafričané vyhráli i třetí utkání v základní skupině, když Namibii porazili jasně 87:0. Zápas byl výjimečný hlavně pro Bryana Habanu, jednu z největších hvězd současného ragby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrický ragbista Bryan Habana při svém rekordním zápisu

Jihoafrický ragbista Bryan Habana při svém rekordním zápisu | Zdroj: Reuters

Habana opět ukázal v zápase svoji hlavní přednost, kterou je rychlost. Podle některých údajů dokáže běhat 100 metrů těsně nad 10 sekund a mohl by tak konkurovat i světové sprinterské špičce mezi atlety.

A tato schopnost mu pomohla i k položení pětky v polovině prvního poločasu, když skóroval po svém typickém dlouhém sprintu kolem autové lajny. Přepsal tak historické tabulky jihoafrické reprezentace.

Jeho pětka už byla totiž devětatřicátá v národním týmů a v rekordní tabulce se tak dostal před Joosta van der Westhuizena. Na rekord přitom čekal dlouhých patnáct měsíců, naposledy skóroval v reprezentaci loni v červnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihoafrický ragbista Habana překonal rekord v počtu pětek za reprezentaci

Osmadvacetiletá ragbyová hvězda přitom měla na turnaji zdravotní potíže. V prvním utkání proti Walesu, které Jihoafričané s problémy vyhráli o jediný bod, si totiž Habana zranil koleno a následující duel proti Fiji nehrál.

Výjimečnost Habany dokazují i další statistiky. Na minulém vítězném mistrovství světa ve Francii například doběhl s ragbyovou šiškou do brankového pásma osmkrát, a to před ním dokázal už jen na šampionátu v roce 1999 legendární Novozélanďan Jonah Lomu.

Habana navíc tak trochu symbolizuje i přezdívku obhájců titulu Jihoafričanů, která v originále zní Springbok´s. V doslovném překladu skákající gazely.

Tým JAR patří k hlavním favoritům i na letošním šampionátu, nejvíc ale asi touží po celkovém vítězství domácí Novozélanďané. Do finálového utkání však zbývá ještě měsíc, souboj o zlato se hraje až 23. října v Aucklandu. Celkově trvá šampionát kvůli velké fyzické náročnosti zápasů a nutné rekonvalescenci necelé dva měsíce, začalo se 9. září.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme