Jižní Čechy budou hostit mistrovství Evropy v raftingu

Čeští fanoušci divoké vody se mohou těšit v krátké době na dvě kvalitní akce. O víkendu se v Praze uskuteční Světový pohár vodních slalomářů, od příštího úterý do neděle pak pod Lipenskou přehradou uvidí fanoušci mistrovství Evropy v raftingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rafting | Foto: Comstock Images

Do jižních Čech přijede přes 700 závodníků z více než 30 zemí. Mezi účastníky závodu bude i jedna z nejúspěšnějších českých raftařek Šárka Znamenáčková, která je sedminásobnou mistryní světa. Posádku, se kterou jezdí, navíc trénuje její manžel Milan - sám několikanásobný světový šampión.

K raftům se dostali pozdější úspěšní reprezentanti více méně náhodně. V roce 1998 se vydali za kamarády na řeku Tanvaldská Kamenice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jižní Čechy přivítají ME v raftingu

"Trefili jsme se do termínu, kdy se tam pořádaly první sjezdové závody na raftech aniž bychom to tušili. Když jsme viděli, jaká je úroveň začínajících závodníků, tak pro mě ta řeka byla na pevné lodi naprosto nesjízdná a mě lákalo se tam podívat. Půjčili jsme si raft a poprvé jsme si na Kamenici vyzkoušeli, jaké to na něm je," vzpomíná na úplné začátky Šárka Znamenáčková.

Ta na přelomu let 2000 - 2001 spoluzakládala posádku Jezinky, která trénovala v počátcích i pětkrát týdně a to někdy dvoufázově. A výsledky se rychle dostavily.

"Na podzim 2002 se nám podařilo absolutně zvítězit na mistrovství Evropy, které se tenkrát konalo v Německu. Poté následovalo mistrovství světa na Lipně a 2005 v Ekvádoru. Myslím si, že to bylo období, kdy jsme trénovali poměrně dost intenzivně," říká Znamenáčková.

Od té doby se toho ale hodně změnilo. Kvůli rodinným povinnostem trénuje posádka výrazně méně. "Těch dětí jsme měli méně, než máme dnes. S kolegyněmi se scházíme po večerech po práci tak dvakrát do týdne. Dopřejeme si nějaké soustředění, ale to je asi tak maximum, co jsme schopny v rámci volného času tomu věnovat," popisuje sedminásobná mistryně světa.

Jezinky závodí od začátků v podobném složení pouze s menšími obměnami. Pro mistrovství Evropy v Česku ale musely nuceně udělat jednu změnu v sestavě a přibrat kajakářku Veroniku Vojtovou.

"Já si stále myslím, že u nás to stále více funguje o tom kamarádství a teď tu posilu jsme povolali na základě toho, že náš levý háček rodil a na základě domluvy jsme našli tuhle kajakářku,“ konstatuje Šárka Znamenáčková a zmiňuje, že jedna ze závodnic má už vnoučata.

Rafting je pro dlouhověké sportovce

To potvrzuje, že rafting se dá dělat do sportovně vyššího věku. A platí to ve všech vodáckých odvětvích. Vždy'ť ve vodním slalomu má za sebou Štěpánka Hilgertová už šest olympijských her. Milan Znamenáček v tomto ohledu říká.

"No my to vlastně nevíme, do kdy se to dá dělat na špičkové úrovni, protože naše nejstarší kolegyně stále jezdí, takže Štěpánku jsme dávno trumfli.“ A Šárka Znamenáčková doplňuje svého manžela. „Je jí 55 let a má momentálně čtyři vnoučata."

Mirko Vasić, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme